"Memur maaşları için çalışma var mı?"

CHP Eskişehir Milletvekili Murat Sönmez, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, işçi, memur ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarının iyileştirilmesi konusunda bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu.

20 Ağustos 2009 Perşembe, 10:55
Abone Ol google-news

CHP Eskişehir Milletvekili Murat Sönmez, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesinde, Temmuz 2009 döneminde SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarında yapılan yüzde 3'lük zammın yeterli olup olmadığının açıklanmasını istedi.

Sönmez, önergesinde, ''İşçi, memur ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarının iyileştirilmesi için Hükümetinizin bir çalışması var mı?'' sorusuna yer verdi.

 

Petrol-İş sendikasının eylemi

CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, kamu toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, Petrol-İş Sendikası üyesi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) işçilerinin, 17 Ağustos'ta ''iş yerlerini terk etmeme'' eylemi başlattığını hatırlattı.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamaya göre, iş yerlerindeki sorunların temelini düşük ücret ve ücret dengesizliğinin oluşturduğunu ileri süren Köse, kamu işletmelerinde ücret dengesizliğine neden olan düşük ücretle işçi alımına herhangi bir çözüm getirilip getirilmeyeceğini sordu.

Köse, ülke genelindeki petrol işçilerinin ücretlerinin neye göre belirlendiğini de öğrenmek istedi.