'Memur maaşları yeniden belirlenmelidir'

Demokrat Eğitimciler Sendikası(DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan aralarında büyük uçurumlar bulunan memur maaşlarını yeniden belirlemesini ve karma endeks modeli uygulayarak memur maaşlarını eşitleyerek iyileştirmesini istedi.

19 Ekim 2011 Çarşamba, 10:20
Abone Ol google-news

Demokrat Eğitimciler Sendikası(DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, yaptığı yazılı açıklamada, 2012 yılı bütçesini hazırlamaya başlayan hükümetin memur maaşlarına yüzde 3+3 oranında zam yapacağı yönünde çıkan haberlerin memurlar ve aile bireyleri arasında büyük bir hayal kırıklığı oluşturduğunu belirtti. Emekli maaşlarını eşitlemek için uygulanan "karma endeks modeli"nin, memur maaşlarını da eşitleyerek iyileştirmek için uygulanmasını öneren DES Avcı, memurlara refah artışından ve ekonomik büyümeden de pay verilmesi gerektiğini vurguladı.

'Yüzde 3+3 maaş zammına, yüzde 5+5 daha eklenmelidir'

Avcı, memurlar arasında en düşük maaş alan kesimi oluşturan öğretmenlerin maaş ortalamasının bin 712 lira olduğunu ve öğretmen maaşlarının genel ücret artışının altında yer almaya devam ettiğini bildirdi. Yapılacağı söylenen yüzde 3+3 maaş zammına yüzde 5+5 daha eklenmesi gerektiğinin altını çizen Avcı, enflasyon hedefine dayalı maaş zammı anlayışının terk edilmesini istedi.

2012 yılında yapılacak zamların, TÜİK'in enflasyon rakamları üzerinden değil, insanca yaşanacak bir ücret düzeyi gözetilerek yapılmasını öneren Avcı, şunları aktardı: "Maaş adaletsizliği devlet dairelerindeki iş verimini ve iş barışını bozmuştur. Kamu işçisi ile kamu görevlisi arasında devam eden ekonomik, mesleki, özlük ve demokratik haklardaki dengesizlikler yetmezmiş gibi ayrıca memurlar arasında da yaşanmaktadır. Sayın Başbakan'ın duruma el koymasını, memur maaşlarının yeniden belirlenmesini ve karma endeks modeli uygulanarak maaşlarımızın eşitlenerek iyileştirilmesini bekliyoruz."