Memuriyette 'ihbar' dönemi

Başbakan Ahmet Davutoğlu ‘Şeffaflık Programını’ açıkladı. Programdan kamuda arkadaşını ihbar edene ödül çıktı.

14 Ocak 2015 Çarşamba, 21:05
Abone Ol google-news

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı, “Kamu Yönetiminde Şeffaflık Programı”na göre Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin il başkanları dahi TBMM’ye mal bildiriminde bulunacak. Bildirimin yenilenme süresi 5 yıldan 2 yıla inecek. Amiriyle ilgili ihbarda bulunan kamu görevlilerinin geçici olarak başka birimlerde görevlendirilmesi sağlanacak. İhbarda bulunan kamu görevlisinin amiri onunla ilgili değerlendirme yapamayacak. İhbarın aslı çıkarsa, görevli ödüllendirilecek. Davutoğlu, Ankara Palas’ta düzenlediği basın toplantısıyla “Kamu Yönetiminde Şeffaflık Programı”nı açıkladı. Programdan dikkat çeken başlıklar şöyle:

Parti bağışları ilan edilecek: Milletvekili ve belediye başkan adaylarına yapılacak nakdi yardımlar, kendi adlarına açılmış seçim hesaplarına yatırılacak ve son derece şeffaf olacak. Siyasi partilere yapılan bağış miktarı, elektronik ortamda ilan edilecek.

Mal bildirimi zorunlu olacak: Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleri, genel merkez yöneticileri, il ve ilçe başkaları, ulusal, bölgesel veya yerel nitelikte yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarının yetkilileri için de mal bildiriminde bulunma zorunluluğu gelecek. Yüksek Mahkeme Başkan ve üyeleri ile daire başkanları, TBMM Başkanlığı’na mal bildiriminde bulunacaklar.

Bildirim süresi düşecek: Mal bildirimlerinin yenilenme süresi 5 yıldan 2 yıla inecek, ara bildirimler kaldırılacak.

İmar değişikliğinde değer artış payı alınacak: Genel veya bireysel imar planı değişikliğinde farklı oranlarda değer artış payı alınacak. Bir imar değişikliği arsayı bir anda bazen birkaç misline kadar değerlendirebilecek. Değer artışı mutlaka kamuya dönecek şekilde düzenlenmeli. Ola ki “Kanun Meclis’e gidene kadar bu ara boşluktan istifade edelim” diye düşünüp ön almak isteyenler çıkabilir, şimdiden söylüyorum, değer artış payı ile ilgili düzenlemeler şu andan itibaren geçerlidir.

Memuriyette ihbar: Şeffaflık ya da yolsuzlukla mücadele konusunda ihbarda bulunan kamu görevlilerinin, geçici ya da sürekli olarak başka birimlerde görevlendirilebilmesi, 3 aya kadar ücretli izinli sayılabilmesi, başka bir kamu kurum veya kuruluşunda görevlendirilebilmesi sağlanacak. Bir şekilde bir ihbarda bulunuyor, ondan etkilenmemesi için onu güvence altına alıyoruz. İhbarda bulunan kamu görevlilerine, ihbar konusu olayla ilgisi bulunan amiri tarafından sicil raporu düzenlemesi ve performans değerlendirmesi yapılmasını engellenecek. İhbarın asılsız çıkmaması koşuluyla, ihbarda bulunan kamu görevlilerine ödül verilebilecektir. Ama eğer haksız isnat ve iftirada bulunduğu tespit edilmesi söz konusu olursa, mevzuata göre bu kişilerle ilgili ciddi müeyyideler uygulanacaktır.