Metin Asağ'ın sergisi Fransa'da

'Fransa'da Türk Mevsimi' etkinlikleri çerçevesinde 3 Eylül'de açılacak olan Metin Asağ'ın sergisinde Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemi yapıtlarının yanı sıra Türk İslam eserlerinin önemli örnekleri de yer alıyor.

29 Ağustos 2009 Cumartesi, 15:34
Abone Ol google-news

'Fransa’da Türk Mevsimi' etkinlikleri kapsamında Metin Asağ’ın  "les turkomanies de Metin Asag" konulu projesi Fransa  ve Türkiye Komiserlikleri tarafından 2000 proje arasında 2009'un en iyi projesi seçildi. 3 Eylül'de açılacak olan "Les Turcomanies de Metin Asag" sergisinde Bizans, Selçuklular ve Osmanlı dönemi yapıtlarının yanı sıra Türk İslam eserlerinin önemli örnekleri Fransız sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Bu eserler arasında; Ayasofya’da 16. yüzyılın izlerini taşıyan çalışmalar, 4. yüzyıl Bizans dönemi öncesi ve sonrası mozaikleri Selçuklu döneminden ve günümüze kadar çok iyi tasarlanmış desen ve çiniler, el yazması eserler, miğfer örnekleri, bazı Osmanlı sultanlarının portrelerinin yanı sıra Napolyon’un Mısır seferini anlatan tablosu ,1856’da ruslara karşı kırım üçlü ittifakının (Fransa,Osmanlı ve Birleşik Krallığın) anlatıldığı büyük ebat çalışmaları, Osmanlı dönemine ait tılsımlı gömlekler, seccadeler, kaftanlar,hatlar, ibrik ve maşrapalar, kalkanlar, at başlıkları, tuğralar da yer alıyor.  26 Eylül'e dek sürecek olan sergi, Türklerin Çin’in Batısı'ndan Balkanlar'a kadar uzanan coğrafyada "Bin Yıllık Yolculuğu" boyunca yaşadığı kültürel zenginliği gözler önüne seriliyor.

Uzun ve yoğun çalışma sonucu çok sayıda yapıtla sergiye hazırlanan Metin Asağ,
Türkler'in Anadolu'ya gelişleriyle başlayan tarihi gelişiminin ve bin yıllık yolculuğun izlerinin görülebileceği  İstanbul'a ait pek çok önemli yapıtın da sergide yer alacağını kaydetti.
Asağ, Türklerle ilgili böylesine kapsamlı bir organizasyonun Fransa’da  ilk kez düzenlendiğine dikkat çekerek "Fransız kamuoyunu Türkiye’nin kültürel çeşitliliğiyle tanıştırmak ve ortak projelerle iki ülke arasındaki sanatsal ve kültürel iletişimi arttırmak gerekiyor. 'Fransa'da Türk Mevsimi', Türkiye’nin kültürel hayatını Fransızların daha iyi tanımalarını sağlayacaktır. İki ülke arasındaki diyaloğun derinleştirilmesinde herkes payına düşeni yapacaktır" dedi.

"Fransa’da Türkiye Mevsimi" çalışmaları İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve Culturesfrance ortaklığında yürütülüyor. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın inisiyatifinde düzenlenen etkinlik  iki ülkenin cumhurbaşkanları tarafından da destekleniyor.