Metroya seçim ayarı

Kendisinin bitiremediği metroyu bakanlığa devreden Gökçek, inşaatların 2013’te son bulmasını diledi.

14 Ağustos 2012 Salı, 18:25
Abone Ol google-news

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yerel seçimlerin öne alınması durumunda metro takviminin daha da sıkışacağını belirterek, çalışmaları hızlandıracaklarını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Çinli yüklenici firma CSR arasında Ankara metrolarına araç alımı için imza töreni düzenlendi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tahan, CSR Başkanı Changhon Zheng ile Genel Müdürü Zenghiong Xu arasında anlaşması imzalanan törene, AKP milletvekilleri Salih Kapusuz, Bülent Gedikli, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile iki ülkenin büyükelçileri ve bürokratlar katıldı.

‘Başkanımız seçimleri ilan etti’

Törende bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Ulaştırma Bakanlığımızın Ankara metrosu için katkıları dolayısıyla, başta Sayın Bakanımız olmak üzere tüm yetkili arkadaşlarıma ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. İnşallah seçimler de öne alındığı için Bakanımızın da gayretiyle, seçimlerden önce metromuzu harekete geçireceğiz. Hiç olmazsa ilk iki metromuz işletmeye açılacak. Bu anlamda tüm gayretleri için tekrar teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum” dedi.

Gökçek’in konuşmasından sonra Bakan Yıldırım da, “Belediye Başkanımız seçimleri de ilan etti, yükümüz biraz daha ağırlaştı, aslında biz 2014 Mart ayına göre programımızı yapmıştık ancak bu programı tekrar gözden geçirip 2013 Kasım ayına göre yeniden bir yapılanmaya, iş programına gitme ihtiyacı doğacak gibi görünüyor” dedi. Bakan Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ankara metroları için çok sıkışık bir takvimimiz var. Eğer seçimler öne alınacak olursa bu takvim biraz daha sıkışacak. O yüzden ihale her ne kadar mart ayında gerçekleştirilmiş olsa da bazı hukuki durumlar ve prosedürlerden dolayı sözleşmeyi bugün imzalayabiliyoruz. Öyle ümit ediyorum ki yüklenici CSR firması, bu kayıp zamanı telafi edecek ve metroların açılmasından önce bu araçları hazır hale getirecektir. Bunun Ankaralılar adına bekliyoruz. Ankara metroları projesi tamamlandığında mevcut 24 kilometrelik raylı sistem uzunluğu 68 kilometreye çıkacak. 23 istasyon ise 53 istasyona çıkacak. Ankara’nın nüfus yoğunluğunun olduğu bütün bölgelerde hemen hemen raylı sistem, toplu taşıma hazır hale gelecek. Gittikçe büyüyen Ankara’da büyükşehirlerin içinde bulunduğu sorunlardan toplu taşımada, ulaşımda ciddi bir rahatlatma sağlanacaktır. Böylece hepimizin amacı, başkentimizin, bu güzel kentimizin ulaşım sistemi sorunları asgari düzeye inmiş, daha güzel yaşanılır bir şehir hale gelmesidir.”

Metro altyapı çalışmalarında üçte ikilik kısmın tamamlandığına işaret eden Yıldırım, “Herhangi bir sorunumuz yok, zaman zaman bu tip projelerde tedbirler alınmasına rağmen bazı tatsız gelişmeler de olabiliyor. Bu tip projelerin tabiatında olan bir şeydir. Ben Ankaralılar adına basın mensuplarından istirham ediyorum, bu projenin bitmesi için teşvike ihtiyacımız var. Moral bozan, çalışma azmini olumsuz yönde etkileyen abartılı haberlerin projenin selametle tamamlanmasına bir katkı sağlamayacağının bilinmesini istiyorum. Bunu basın mensuplarından Ankaralılar adına talep ediyorum” diye ekledi.

Günde 1 milyon yolcu taşıma kapasitesi

Sözleşme 391 milyon 230 bin dolara ihale edildi. 324 adet metro aracı ile sistem artacak yolcu ihtiyacına göre günde 1 milyondan fazla yolcu taşıyabilecek kapasitede bulunuyor. Maksimum işletme hızı saatte 80 kilometre olan trenlerde yolcu bilgilendirme ekranları, güvenlik için kameralar, vagon aralarında birbirine geçişi sağlayan körükler, sesli anons sistemi, fiziksel engelliler ve bebek arabaları için özel alan, ısıtma, soğutma, havalandırma sistemleri yer alacak.