Milli yüzücü'den çarpıcı açıklama

İstanbul'da yapılan 13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda erkekler sırtüstünde Avrupa 5.'si olarak Türkiye adına en iyi dereceyi yapan milli yüzücü Derya Büyükuncu, şampiyona sonrası çarpıcı açıklamalar yaptı.

14 Aralık 2009 Pazartesi, 13:54
Abone Ol google-news

Derya Büyükuncu, 200 metre sırtüstünde finale kalıp, Avrupa 5.'si olduğunu, 50 ve 100 metre sırtüstünde de yarı finallerde yüzdüğü belirterek, ''Üç mesafede de en iyi derecemi yüzdüm, hiçbirini boş geçmedim. Avrupa 5.'liği küçümsenecek bir başarı değil. Bu yaptığımdan dolayı beni ayakta alkışlamaları lazım, ama alkışlamıyorlar'' dedi.

Hiçbir destek ve ilgi olmadan bu başarıyı elde ettiğini vurgulayan Derya, ''Bana gösterilen ilgi ve destekle sonuncu olmam lazım. Hiçbir şey yok. Ne sponsor var, ne kamu kuruluşlarının desteği var. Benim derecemi öpsünler başlarına koysunlar. Hiç yoktan bunu yarattım. Bana destek olunsa daha neler olur'' diye konuştu.

Derya, yardım edilirse 2010 Ağustos ayındaki Avrupa Şampiyonası'nda ilk 3'e gireceğini iddia ederek, ''Birkaç şirket çıksın bana yardım etsin. Hiçbir şey yokken bunu yapıyorsam gerisini onlar düşünsünler, ama bazı kesimler bunu anlamak istemiyor'' dedi.

Derya, ''Federasyondan destek almıyor musun?'' sorusu üzerine, şunları söyledi:
''Federasyon bana yardım etti, sağ olsunlar son 3 ayda kira paramı verdiler. Biz bu yarışı tam 2 sene önce aldık. Ben de o toplantıdaydım. Ben bu yarışa verilen sözlerle girdim. Yoksa 2008 Olimpiyatları'ndan sonra yüzmeyi bırakıyordum. Ama hiçbir şey olmadı.''

"Tarihe gececeğim"

Derya Büyükuncu, 2012 Londra Olimpiyatları'nda da yer alarak, 6. kez olimpiyatta yüzüp, tarihe geçeceğini savundu.

''2012 Londra Olimpiyatları'na gidiyorum'' diyen milli yüzücü, ''Tarihte hiçbir branşta 6 olimpiyat gören sporcu yok. İlk ben olacağım. Akıllı olan sponsorlar bunu kullanırlar. Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında madalya tek benden geldi. Yardım etsinler olimpiyatta da yüzmede ilk madalyayı alayım'' şeklinde konuştu.
 

''Sonuncu olmam lazım''

Sırtüstü kategorisinde tüm dünyada çok iyi yüzüldüğünü anlatan Derya, İstanbul'da da çok iyi dereceler olduğunu söyledi.

En fazla gelişen kategorinin sırtüstü olduğunu kaydeden milli yüzücü, ''Ben ona rağmen 5. oldum. Rakiplerim nasıl çalışıyorlar, ne tür imkanlar var, baksınlar. Benim elimde hiçbir şey yok. Benim mantıken sonuncu olmam lazım. Benim yaptığım mucize. Yetkililerin bunu kavrayabilme kapasitelerine sahip olmaları lazım. O kapasite onlarda var mı, göreceğiz'' diye konuştu.

Derya Büyükuncu, şampiyonanın çok güzel geçtiğini, İtalyanların havuzu çok güzel yaptığını ve Avrupa Yüzme Birliği'nin (LEN) çok güzel bir organizasyon yaptığını söyledi.
Türk sporu için güzel bir organizasyon olduğunu belirten Derya, şunları söyledi:
''Avrupa 5.'liği de güzel oldu. Bir Türk bunu yapabiliyor. Bu Türkün gücü. Bunu yaparken imkansızlıklarla uğraşıyor. Onu benim düşünmemem gerekiyor. Yetkililerin, 'Bu çocuğa yardım etsek, kesin ilk 3'teydi' demesi lazım. Ben utanmıyorum, üzülmüyorum. Elimden gelen her şeyi yaptım. Onlara defalarca başvurdum. Onlar kendilerini biliyorlar. 15 senedir aynı şeyleri söylüyorum, hiç mi yetkili insanlar, 'Bu çocuk 15 senedir söylüyor, araştırayım' demiyor? Ya da yetkililer başkalarının dolduruşuna mı geliyorlar, başkaları beni mi kötülüyorlar? Ben doğruları söylüyorum. İnsanlar nereye çekerlerse çeksinler.''
Derya, şampiyonanın Türk Milli Takımı için de iyi geçtiğini, milli takım olarak birçok Türkiye rekoru kırdıklarını söyledi.
 

"Galatasaray'dan da çok daha fazla destek bekliyorum"

Derya, kulübü Galatasaray'dan da çok daha fazla destek beklediğini söyledi.
Milli sporcu, ''Galatasaray Kulübü başkanı ve yönetiminden de çok daha fazla destek bekliyorum. Benim arkamda dik dursunlar, çünkü ben milli takımda da Galatasaray'ı temsil ediyorum'' dedi.

Derya, Yüzme Federasyonu'nun prensipte anlaştığı, ünlü Sloven yüzücü Peter Mankoc'un antrenörü Dimitri Manchev'in Türk Milli Takımı'yla çalışmasının yararlı olduğunu söyledi.
Manchev ile çalışmanın güzel olacağını kaydeden milli yüzücü, şunları ifade etti:
''Adam beni bir kez izliyor ve 'Derya'nın süper fiziği var. Elinizde bu kadar mükemmel, madalya alabilecek bir adam var, kesinlikle onunla çalışmak istiyorum' diyor. Bizim Türkler bunu 15 senedir görmüyorlar. Adam bir kere izliyor ve bunu söylüyor.
Manchev'in gelmesi bence yararlı. Bu bizim yabancılara olan sempatimizi, önlerinde eğilmemizin bir örneği. Adam gelecek bir şeyler isteyecek, ama bir Türk dese aynı şeyler olmayacak. Bu yaptığımdan dolayı beni ayakta alkışlamaları lazım, ama alkışlamıyorlar.''

Derya Büyükuncu, şampiyonada atletizm camiasının kendisini desteklediğini, ancak yüzme camiasının aynısını yapmadığını ileri sürdü.

Atletizm camiasına teşekkür eden Derya, ''Atletizm camiasına çok teşekkür ediyorum. Oraya geldiler, beni her gün desteklediler, ama yüzme camiası aynısını yapmadı. 33 yaşındayım, hala zirvedeyim, hala Avrupa'da madalyaya oynuyorum. Beni yaşımla eleştirenler, bana kulp bulmak isteyenler spordan ve sporcudan anlamayan kişiler'' diye konuştu.

Derya, son olarak, eski Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'in de yarışlarını izleyip, kendisine destek verdiğini belirterek, ''Fatih hocayı çok eskiden tanırım. Kendisini çok severim, o da beni çok sever. Benim yarışımı da izlemeye geldi. 'Sen süpersin, sana helal olsun. İnşallah daha iyisini yapacaksın' dedi. Sağ olsun, var olsun'' diyerek sözlerini tamamladı.