Mısır Bingazi'den kaçanları karşılıyor

Koalisyon güçlerinin Kaddafi yönetimine karşı başlattığı operasyonun ardından Bingazi'yi terk eden kişiler, Sallum Sınır Kapısında Mısır Silahlı Kuvvetlerince karşılanıyor.

22 Mart 2011 Salı, 09:06
Abone Ol google-news

Mısır-Libya sınırındaki Sallum Sınır Kapısında bugün de hareketlilik yaşanıyor. Libya lideri Muammer Kaddafi yönetimine karşı 17 Şubatta başlayan halk ayaklanmasına rağmen ülkede kalan Mısır ve Suriyeli aileler, koalisyon güçlerince Kaddafi'ye karşı başlatılan bombardımandan sonra ülkeden kaçıyor. Özellikle ülkenin doğusundaki Bingazi'den kaçan çok sayıda kişi, araçlarla 10 saat süren zorlu yolculuktan sonra Sallum Sınır Kapısına ulaşıyor. Sınır kapısındaki pasaport kontrolünün ardından ülkeye giriş yapan kişilere Mısır Silahlı Kuvvetleri tarafından su ve yiyecek ikram ediliyor.

Kendilerini görüntüleyen gazetecileri zafer işaretleri ile karşılayan ve ''Hür Libya'' şeklinde slogan atan Libyalılar, Bingazi'deki ortamın eskiye oranla daha iyi olduğunu, fakat yaşamlarından endişe ettikleri için ülkeyi terk etmek zorunda kaldıklarını dile getirdiler.
Koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının, Kaddafi'ye ait mevzileri ve araçları bombalamaya devam ettiğini savunan vatandaşlar, bu durumun direnişçiler tarafından coşkuyla karşılandığını anlattı.

Sallum Sınır Kapısındaki askeri yetkililerden edindiği bilgiye göre, Libya'da Kaddafi yönetimine karşı başlayan ayaklanma sonrasında çeşitli kentlerde çalışan çok sayıda yabancı ülkeyi terk etti. Bunlardan birçoğunun Sallum Sınır Kapısından Mısır'a giriş yaparak ülkelerine gittiğini, bir kısmının ise halen ülkelerine dönmeyi beklediğini belirten askeri yetkililer, koalisyon güçlerince başlatılan operasyonla yeniden sınırda hareketlilik yaşandığını söyledi.

Son günlerde, operasyon nedeniyle özellikle Mısır ve Libya vatandaşlarının ülkeye giriş yaptığını vurgulayan yetkililer, Libya'dan zor koşullarda kaçmayı başaran bu kişilere sınırı geçer geçmez su ve yiyecek ikramında bulunduklarını ifade etti.

Yetkililer, son üç günde 10 bini aşkın kişinin ülkeye girdiğini kaydederek, ''Libya'da Kaddafi yönetimine karşı ayaklanma ilk başladığında her gün 20 bin dolayında yabancı sınırdan giriş yapıyordu. Şimdi ise Bingazi'den kaçan Mısır ve Libyalılar aileleriyle buraya geliyor. Biz de diğer yabancıların yanı sıra hem kendi vatandaşlarımıza, hem de Libya halkına yardımcı olmaya çalışıyoruz'' dedi.

Sınır kapısındaki hareketliliğin en fazla gece saatlerinde yaşandığına dikkati çeken gümrük yetkilileri de güvenlik nedeniyle belirli saatler arasında yola çıkan vatandaşların gece saatlerinde sınıra ulaştığını ve işlemlerinin ardından Mısır'a giriş yaptığını belirtti.
Bu arada, Bingazi'de yer yer devam eden çatışmalarda yaralanan kişiler de ambulanslarla sınıra getirilerek, çeşitli kentlerdeki hastanelerde tedavi ediliyor. Basın mensuplarının ambulanslardaki yaralılardan ve tedavi gördükleri hastanelerden görüntü almasına izin verilmezken, ateşli silahla yaralandığı belirtilen 5 kişinin daha bugün Sallum, Matruh ve İskenderiye'deki hastanelere sevk edilerek tedavi altına alındığı bildirildi.