Mısır konvoyu yasakladı

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebulgeyt, bundan böyle Gazze Şeridi'ne yönelik yardım konvoylarının ülkesinin topraklarından geçişine izin vermeyeceklerini söyledi.

09 Ocak 2010 Cumartesi, 12:47
Abone Ol google-news

Hükümetin yayın organı El Ahram gazetesinin bildirdiğine göre, Dışişleri Bakanı Ebulgeyt Washington'da yaptığı açıklamada, "Mısır, bundan böyle konvoylara, tipi, nereden geldiği veya organizatörü ne olursa olsun topraklarından geçişe izin vermeyecek" dedi.

"Filistin'e Yol Açık" konvoyunun mensuplarının Mısır topraklarında düşmanca eylemlerde bulunduklarını, hatta suç işlediklerini savunan Ebulgeyt, aslında Gazze Şeridi'ne yönelik yardımın Mısır Kızılayı'na teslim edilmesi ve Mısır makamlarının da bunları Gazze'de Filistin Kızılayı'na ulaştırmaları gerektiğini belirtti.

Mısır tarafından dün persona non grata ilan edilen İngiliz milletvekili George Galloway, bir arkadaşıyla zorla bir araca, sonra da uçağa bindirildiğini açıklamıştı.

Mısır, İngiltere'de bir toplantıda Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek rejiminin yıkılması çağrısı yapan Galloway'i ülkede istikrarı bozmaya çalışmakla suçluyor.