MKE'de yolsuzlukları ortaya çıkaran Teftiş Kurulu Başkanlığı kapatıldı

Türkiye'nin stratejik kurumlarından Makine Kimya Endüstrisi'nin anonim şirkete dönüştürülerek özelleştirme yolunun açılmasının ardından 71 yıllık Teftiş Kurulu Başkanlığı da kapatıldı.

25 Ağustos 2021 Çarşamba, 09:56
MKE'de yolsuzlukları ortaya çıkaran Teftiş Kurulu Başkanlığı kapatıldı
Abone Ol google-news

AKP'nin kanun teklifiyle anonim şirkete dönüştürdüğü Makine Kimya Endüstrisi’nin (MKE) 71 yıllık Teftiş Kurulu Başkanlığı kapatıldı.

Teftiş Kurulu son dönemde 230 milyon liralık yolsuzluk ve zararı ortaya çıkarmış, kamunun parasını Hazine'ye aktarmıştı.

CHP YARGIYA TAŞIYACAK

Sözcü gazetesinin haberine göre, CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Kırıkkale'nin diken üzerinde olduğunu ve 6 bin 500 çalışanan geleceğinin belirsiz olduğunu belirterek, "Büyük yolsuzlukları, usulsüzlükleri ortaya çıkaran Teftiş Kurulu kapatılıp kurum denetimsiz bırakılıyor. İdare Mahkemesine başvuracağız'' diye konuştu.

Daha önce KİT statüsünde olan ETİ Maden de Teftiş Kurulu kapatılmış ancak idare mahkemesine açılan dava sonucu bu karar iptal edilmişti.

Önal, MKE'nin verimli ve kar eden bir kuruluş olduğunu da belirterek, "Bu yıl 1 milyar 200 milyon lira kar bekleniyor. Bu derece verimli bir kuruma yazık ediliyor. MKE'nin Erdek ve Antalya'da değerli arazileri var. Bu arazilere de göz dikildi" dedi.