"Mozaik değil mermer"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ''Karşımızda bir derin koalisyon var. Bu derin koalisyon içinde ikinci cumhuriyetçiler, bölücüler, yabancılar, herkes beraber Truva atına binmişler'' dedi.

05 Ekim 2009 Pazartesi, 12:12
Abone Ol google-news

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''zenginliklerimiz mozaiğimizdir'' dediğini belirten Vural, ''Biz Türk Milletinin mozaik değil, bir mermer olduğunu düşünüyoruz'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın ''millet kavramını anlayan birisi olmadığını'' iddia eden Vural, ''Başbakana sormak lazım, sen nerenin Başbakanısın? Mozaikistan Başbakanı mısın sen?'' diye sordu.

Mevlana'nın ''Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol'', Hoca Ahmet Yesevi'nin ''Kimsenin kalbini kırma, çünkü kalbi kırmak Allahu tealayı kırmaktır'' sözlerini hatırlatan Vural, ''Şimdi Sayın Başbakan, 'eğer zamanı geldiğinde papaz elbisesi giyerim' diyorsa, o zaman Başbakanın kullandığı bu maskeli siyaset Mevlana'ya uymaz. İşadamlarına, öğrencilere ağza gelmeyecek laflarla saldıran, muhalefete saldıran bir kimse, milletin kalbini kıran bir kimse Yesevi'yi nereden anlar?'' ifadelerini kullandı.
Vural, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Bizim milliyetçiliğimizde Bilge Kağan da vardır, Alparslan da vardır, Osman Bey de vardır, Atatürk de vardır, Şeyh Edebali de vardır, Hacı Bektaş da vardır. Biz buyuz, biz bir bütünüz. Bütün, bir mozaik değildir. Bütün, herkesin bu bütüne vücut verdiği ve bu bütünde vücut bulduğu sosyoekonomik, sosyolojik bir kimliktir. Türk Milleti böyle var olmuştur.
Başbakan'ın bu siyasi duruşuyla ne Hoca Ahmet Yesevi ile ne de Mevlana ile hiçbir ilişki kurulamayacağını düşünüyorum. Kendisinin muhafazakar siyasetinin, ırkçı siyasete doğru yöneldiğini herkes görüyor. Türk Milleti, sosyoloji bir varlıktır, mozaik değildir. Tarih kadar kültür birliğimizle bu coğrafyada var olmuşuz, millet olmuşuz. Dilimizle, kültürümüzle, kimliğimizle, inancımızla, tarihimizle beraber olmuşuz. Dede Korkut'u, Atatürk'ü, Çanakkale şehitlerini unutanlar, Sangarius'u Sakarya yapan, İkon'u Konya yapanlar varken, Sayın Başbakan bu ülkenin yörelerinin adını değiştirmekle meşgul.''

 

Başbakan kategorik bakmaktadır

Milletin etnik gruplara bölünmemesi gerektiğini belirten Vural, şu görüşleri savundu:
''Bu milleti 36 etnik gruba bölen, sürekli farklılıkları odağa getirip farklılıklar ekseninde birbirimizi çatıştırmak, rekabete sokmak isteyen... Bence asıl bölücü düşünce budur. Bu siyasi düşünce bizim sınıflarımızı, okullarımızı ayırıyor, televizyonlarımızı, camilerimizi ayırıyor. Kimdir bölücü olan? Bölücü düşünceleri topluma 'demokrasi' adı altında pazarlayan kimdir? O bakımdan Sayın Başbakan bu millete kategorik bölücü bir kimlikle bakmaktadır. Bu siyaset yeni bir siyaset değildir. Biz 'Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır' diyenlerdeniz. Sayın Başbakan 'ayrılık' diyor, biz birlik taraftarıyız.''

 

"Derin koalisyon"

Vural, karşılarında ''derin koalisyon'' bulunduğunu öne sürerek, ''Biz bir siyasal zihniyeti deşifre ediyoruz'' dedi.

Bu siyasal zihniyetin, Türk milletinin arasına fitne, fesat sokmak istediğini iddia eden Vural, ''Karşımızda bir derin koalisyon vardır, bu derin koalisyon içinde ikinci cumhuriyetçiler, bölücüler, yabancılar herkes beraber Truva atına binmişler. Bazıları fikirle, bazıları siyasi kimlikle bu Truva atının içindedir. Truva atı içerisinde olup, bu milleti dışarıdan fethedemeyenlere karşı içeriden fethedilmesini sağlamak isteyenleri, gafilleri deşifre etmeye devam edeceğiz'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin bir soruya Vural, ''Seçimlerin 7 yılda yapılacağını söylüyorlardı, şimdi 5 yıl diyorlar. Belki ikisi de aday olur mu bilmiyorum, Gül de Erdoğan da aday olabilirler'' karşılığını verdi.

Vural, gazetecinin, bir milletvekiline İngiltere'ye giderken vize uygulamasına ilişkin sorusu üzerine de ''Hükümetin vize meselesini masaya yatırmasında, mütekabiliyet esasına göre vize uygulamalarını yapmasında fayda görüyoruz'' dedi.