Muhafazakârların beynindeki korku merkezi daha büyük

College London Üniversitesi'den Ryota Kanal ile çalışan bilimcilere göre (Current Biology dergisi), muhafazakâr görüşlü insanlar daha büyük bir korku merkezine sahip. Ayrıca kendilerini liberal olarak tanımlayanların da ön büyük beyin kabuğunda daha fazla boz madde bulunmakta.

22 Nisan 2011 Cuma, 07:41
Abone Ol google-news

Araştırma ekibi 118 katılımcıdan, siyasi görüşlerine göre “aşırı liberal”den “aşırı muhafazakâr”a kadar uzanan beş kategorili listede kendilerini sınıflandırmalarını istemiş. Daha sonra ise beyin bölgelerindeki hacimler manyetik rezonans tomografisiyle incelenmiş. Muhafazakâr insanlarda sağ amigdala bölgesinin daha büyük olduğu görülmekte. Beyin bademciği olarak da adlandırılan bu çift yapı sağ ve sol beyin yarısında yer alır. Korkuların oluşmasından olduğu kadar olası tehlikelerin işlenmesinde de etkili olan amigdala, duyguları işleyen limbik sisteme dahil.

Ön büyük beyin kabuğu, merkezi beyin fonksiyonlarını çalıştırmakta. Bunlara öğrenme, sosyal davranışlar, karar alma ve diğer amaçlı davranış biçimleri dahildir.

Araştırmanın çıkış noktası, çelişkili bilgiler karşısında liberallerin ön büyük beyin kabuğunda daha fazla etkinliğin bulunmasıyla ilgili verilerdi. Bu veriler liberaller ve muhafazakârlar arasındaki biyolojik farklılıkları gösteren ilk sinirbilimsel kanıtlar.. Önce muhafazakârların, tehditlere ve güvensizliklere karşı daha hassas olduklarını gösteren sonuçlar bulunmuş. Liberaller ise yeni deneyimlere daha açık. Son araştırmada işte bu farklılıklar beyinde de görüldü. Ancak Kanal, güncel siyasi yönelimin doğrudan doğruya bu beyin bölgeleriyle alakalı olmasının pek mümkün olmayacağı görüşünde. Ayrıca siyasi görüşler muhafazakârlık ve liberallikle de sınırlı değil, diyor bilim insanları.