Muhasebe Müdürü ve Halk Sağlığı mutemeti yolsuzluktan tutuklandı

Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü Muhasebe Müdürü A.İ. ile Halk Sağlığı Müdürlüğü mutemeti R.S., evrakta sahtecilik yaparak zimmetlerine para geçirdikleri iddiasıyla tutuklandı

17 Ocak 2015 Cumartesi, 14:26
Abone Ol google-newsYolsuzluk iddiaları üzerine Tunceli Valiliği tarafından 1 ay önce soruşturma başlatıldı. İl Sağlık Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Muhasebe Müdürlüğü evrakları üzerinde müfettişler tarafından yapılan incelemelerde Muhasebe Müdürü A.İ ile bir süre öncesine kadar Sağlık Müdürlüğü Muhasebe bölümünde çalıştığı sırada Halk Sağlı Müdürlüğü mutemetliğine atanan R.S.'nin memurların sahte evraklarla kendilerine de döner sermaye ve yolluk yazarak yüksek maaş aldıkları anlaşıldı. Ayrıca iki görevlinin, bazı memurların maaş bordroları üzerinde de oynamalar yaparak aynı yöntemle zimmetlerine uzun süreden bu yana para geçirdikleri tespit edilince Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen iki savcı, İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Muhasebe Müdürlüklerinin evrakları üzerinde yaptıkları incelemede söz konusu A.İ. ile R.S.'nin evrakta sahtecilik yaptıkları, banka hesaplarında anormal yükselişler olduğu ve şimdiye kadar bu yöntemle zimmetlerine yaklaşık 400 bin lira geçirdikleri tespit edilince iki memur da dün gece Savcılık kararıyla gözaltına alındı. Cumhuriyet Savcılığı'nda saatlerce sorgulanan A.İ ve R.S'nin evrakta sahtecilik usulüyle zimmetleriyle para geçirdiklerini kabul ettikleri öne sürüldü.

Savcılıkta ifadeleri tamamlanan A.İ. ile R.S. sevk edildikleri nöbetçi mahkeme tarafından 'Kamu kurumu aleyhine evrakta sahtecilik yaparak zimmetlerine para geçirmek' suçundan tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilen A.İ ve R.S'nin bütün mal varlıkları ve banka hesaplarına ihtiyati tedbir konuldu.

SORUŞTURMA GENİŞLETİLDİ

Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Muhasebe Müdürlüğü tarafından ortaya çıkarılan yolsuzlukla ilgili iki memur tutuklanırken, savcılık soruşturmayı genişletti. İki memurun yıllardan bu yana 'Evrakta sahtecilik yaparak zimmetlerine para geçirmelerine' rağmen, hazırlanan sahte evrakları incelemeden imzalayana ve bu nedenle yolsuzluğu fark etmeyen müdürler hakkında da soruşturma başlatılırken, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan ihale ve satın almalarında incelemeye alındığı bildirildi.