Müjde! MS'e çare bulundu

Milyonlarca kişinin muzdarip olduğu Multipl skleroz(MS) hastalığının çaresi bulundu...

26 Nisan 2011 Salı, 12:32
Abone Ol google-news

İsviçreli bilim insanları dünyada 2.5 milyon insanın muzdarip olduğu MS hastalığına çare buldu. Zürih Üniversitesi’nde yapılan çalışma kapsamında aynı hastalığa sahip olan farelere antikor verildi.

Gazetevatan'ın haberine göre; Antikor verilen farelerin hastalığı durma noktasına gelirken zamanla iyileşme gösterdiler. Araştırmanın başkanı Burkhard Bicher, nokta atışı yapılarak farelerin iyileştirildiğini belirterek bu yöntemin insanlar üzerinde de etkili olacağını söyledi. Merkezi sinir sistemi yapılarını etkileyen MS hastalığına 20 ile 40 yaş arasındaki kişilerde sık rastlanıyor.

Ms Nedir?

Multipl skleroz(MS) genellikle genç erişkinlerde beyin ve omuriliği en sık etkileyen bir merkez sinir sistemi hastalığıdır. MS bulaşıcı ve yaşamı kısaltan bir hastalık değildir. MS beyin ve omuriliği içine alan merkez sinir sistemindeki sinir hücrelerinin hareket,görme,denge,duyu gibi işlevlerini ileten ,sinir telcikleri üzerindeki yağdan yapılmış miyelin kılıfının alerjik iltihaplanması ile ortaya çıkar .

Multipl skleroz'un nedenine yönelik bugüne kadar elde edilmiş en önemli ipuçları, beyin ve omurilikteki sinir telciklerinin kılıflarına yönelmiş bağışıklık sistemi hücreleri olması ve genetik olarak yatkın kişilerde görülmesi araştırıcıları çevresel faktörler,genetik özellikler ve bağışıklık sisteminin araştırılmasına yöneltmiştir.