Müslim: Suriye’nin parçalanmaması için tek çözüm federasyondur

BM Suriye Özel Temsilcisi De Mistura'ya tepki gösteren PYD Eş Başkanı Müslim, "Suriye’nin parçalanmaması ve bir bütün olarak kalması için tek çözüm federasyondur" dedi.

07 Temmuz 2016 Perşembe, 19:11
Abone Ol google-news

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura’nın ‘Suriye’de Kürtlerin nüfusun yüzde 5’ini oluşturduğu ve federasyonun sıkıntı yaratacağı’ yönündeki açıklamalarını Amerika’nın Sesi Radyosu’nun Kürtçe servisine değerlendirdi.

De Mistura’nın Suriye’deki Kürt hakikatini ne kadar tanıdığını bu açıklaması ile ortaya koyduğunu söyleyen Müslim, şöyle konuştu: "Söylediği doğru değil. Suriye’de nüfusun yüzde kaçının Kürt olduğunu bilmiyor. Federasyonun Suriye için sorun çıkaracağını düşünenler, başka çözümleri varsa ortaya koysun. Suriye’nin parçalanmaması ve bütün olarak kalması isteniyorsa, federasyondan başka çözüm yok. Kürtlerin içinde olmadığı siyasi bir çözümün gerçekleşmesi zordur. Federasyonu kabul etmeyenler, Suriye’nin karanlıkta kalmasını isteyenlerdir. Uluslararası hukuka göre, çözüm federasyon ve ona benzer sistemlerdir. Biz kimseyi beklemiyoruz. Proje ve planlarımız var. Halkımızı korumak için bunları hayata geçiriyoruz." (Kaynak: Sputnik)