Nazlıaka bayram trafiğini sordu

CHP Ankara Milletvekili Nazlıaka, Başbakan Erdoğan'a, bayram öncesi ve sonrasında trafikte yaşanacak sorunları çözmek ve olası kazaların önüne geçmek için alınan önlemleri sordu.

17 Ağustos 2012 Cuma, 07:39
Abone Ol google-news

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, TBMM Başkanlığı'na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Türkiye'de 2002-2011 yılları arasında meydana gelen kazalarda 41 bin 873 vatandaşın hayatını trafik kazalarında kaybettiğini belirten Nazlıaka, "Aynı dönemde 1 milyon 672 bin 696 kişi ise yaralanmıştır. Sadece geçen yıl meydana gelen 277 bin 976 trafik kazasında, 2 bin 568 kişi yaşamını yitirmiş, 193 bin 96 kişi yaralanmıştır" dedi.

Bayram öncesi ulaşımda yaşanan yoğunluk nedeniyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın sorunu çözmek için devreye girdiği, 17 Ağustos'tan itibaren 1 hafta boyunca tur şirketlerinin kullandığı D2 yetki belgesine sahip otobüslerinde şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapması için izin verildiği haberlerin basına yansıdığını ifade eden Nazlıaka, "Bayram öncesi oluşan yolcu talebini karşılamayan ve gerekli tedbirleri almakta geç kalan hükümet çareyi D2 yetki belgeli otobüsleri devreye sokarak çözmekte bulmuştur" dedi.

Bayram öncesi ve sonrasında trafikte yaşanacak sorunları çözmek ve olası kazaların önüne geçmek için alınan önlemleri merak eden Nazlıaka, şu sorulara yanıt aradı:
"D2 belgeli otobüslerin şehirlerarası yolcu taşımacılığında kullanılmasında herhangi bir sakınca var mıdır? Eğer yoksa önceki yıllarda bu türden bir uygulama neden yapılmamıştır?

Ankara Ticaret Odası'nın taşıt koşullarına bağlı kazalarda en büyük payı aşınmış lastiklerin aldığı, buna bağlı kazaların yüzde 60'ının 3 mm'nin altındaki lastiklerden meydana geldiği açıklaması bilinmektedir. Trafik kazalarının önlenmesi amacıyla yapılacak kontrollerde uygun lastikle yola çıkılmasına yönelik ne tür önlemler alınacaktır?

Trafik kazalarının en önemli nedenlerinden bir olan karayolu ağırlıklı taşıma sisteminin, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi demir ve havayolu lehine değiştirilmesi için yapılan çalışmalar nelerdir?"