NDS'de Ayşegül Sarıca konseri

Türkiye Cumhuriyeti'nin yetiştirdiği müstesna piyanistlerin İdil Biret'le birlikte başında gelen Ayşegül Sarıca, Notre Dame de Sion(NDS) tarafından kurulan Orchestra'Sio ile birlikte 16 Şubat Cumartesi günü saat 19.30'da bir konser verecek.

15 Şubat 2013 Cuma, 21:56
Abone Ol google-news

Üstün teknik ve titiz yorumu, ödünsüz sanatçı kişiliğiyle büyük saygı uyandıran Ayşegül Sarıca, NDS Gösteri Salonun’da şef Orçun Orçunsek yönetimindeki orkestra eşliğinde vereceği konserde Johann Sebastian Bach’ın « Piyano Konçertosu re minör BWV.1052 »i seslendirecek.

Konserde Orcestra’Sion,; Fikret Amirov: « Nizami Senfonisi », Gustav Holst « Saint Paul’s Süiti »eserlerini de çalacak.

Ayşegül Sarıca:

1935 yılında İstanbul’da doğan Ayşegül Sarıca, piyano öğrenimine İstanbul Belediye Konservatuvarında Ferdi Statzer ile başladı. Okulu bitirdikten sonra 1951’de Paris’e giden Sarıca, Paris Ulusal Konservatuvarı’nda Lucette Descaves ile piyano, Pierre Pasquier ile oda müziği çalıştı.

Paris Konservatuvarını 1953’te birincilik ödülüyle bitirdi. Daha sonra Marguerite Long ile çalışan sanatçı, 1959’da M. Long-Jacques Thibaud Uluslararası Yarışması’nda "Paris Kenti Ödülü’nü aldı.

Ayşegül Sarıca’nın konser verdiği ülkeler arasında İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Sovyetler Birliği, Macaristan,Çekoslovakya, İsveç, Norveç, Finlandiya ve Avustralya vardır.

Piyanist, 1968’den itibaren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın solistliğini yaptı.

Ayşegül Sarıca, 1971’de Devlet Sanatçısı unvanıyla onurlandırıldı. 1974’de Fransa Kültür Bakanlığı tarafından kendisine "Chevalier de I’Ordre des Arts et des Lettres" madalyası verildi.

Orchestra’Sion

Orchestra’Sion ’un ortaya çıkmasında genç bir Türk piyanist ve orkestra şefi ile kapılarını ve eğitimini müziğe açmak isteyen Frankofon bir kurumun bir araya gelmesi rol oynamıştır.

Notre Dame de Sion’un desteği ve daimî şefi olan Orçun Orçunsel’in girişimi ile kurulan NDS orkestrası, ilk konserlerini 2008 yılında verdi. Önceki konserlerinin başarısından, müzisyenlerinin coşku ve yeteneğinden, sanatseverlerin desteğinden cesaret bulan NDS orkestrası, ’’Orchestra’Sion’’ adını resmen 2010 yılında aldı.

Orkestra; 20 genç Türk profesyonel müzisyen ile kariyerlerinin başlangıcında bulunan yetenekli solistler ve zaman zaman bu isimlere eşlik eden ünlü solistlerden oluşuyor.

Orchestra’Sion’un repertuvarı, klasik orkestra repertuvarı olmakla birlikte, Arjantin tangoları ve Orçun Orçunsel’in düzenleme ve besteleriyle de ayrıca zenginleşmiştir.