"Ne yazık ki Mustafa Kemal'in düşü gerçekleşemedi"

CHP İstanbul Milletvekili Prof.Dr. Necla Arat, Türkiye'nin, Mustafa Kemal'in Türk kadınları için düşleyip amaçladığı konuma ne yazık ki ulaşamadığını belirterek, "TBMM'deki 550 milletvekilinin yalnızca 50'si kadın" dedi.

17 Nisan 2010 Cumartesi, 21:06
Abone Ol google-news

CHP İstanbul Milletvekili Prof.Dr. Necla Arat, CHP Bakırköy İlçe Gençlik Kolu’nun her hafta organize ettiği “Altıok Seminerleri”nin beşinci hafta konuğu olarak katıldığı toplantıda, "Kadının Siyasetteki Yeri” konusunda görüşlerini dile getirdi.

Arat, “2009 verilerine göre, ülkemizdeki 2948 Belediye Başkanından yalnızca 27’si kadın (yüzde 0,9).  31.790 Belediye Meclis üyesinin 1340’ı kadın (yüzde 4,2) 3379 İl Genel Meclisi üyesi içinde yalnız 10 kadın üye (yüzde 3,3) bulunmakta…” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Arat, konuşmasını şöyle sürdürdü;

Gazi Mustafa Kemal, daha 21 Mart 1923’te Konya’da kadınlara seslendiği bir toplantıda Kadın Hakları Devrimi’ne ilişkin düşüncelerini şöyle dile getirmekteydi: “Tutacağımız yol, büyük Türk kadınını çalışmalarımıza ortak yapmak, yaşamımızı onunla birlikte yürümek, Türk kadınını bilimsel, ahlaksal, toplumsal, ekonomik yaşamda erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve desteği yapmak yoludur.”

Türkiye, Mustafa Kemal’in kadınları için düşleyip amaçladığı konuma ne yazık ki ulaşabilmiş değil… Çünkü TBMM’deki 550 milletvekilinin yalnızca 50’si kadın.. Türkiye kadın milletvekili sayısında 1935’de Avrupa’da model ülke ikin bugün sondan dördüncü ülke.. Kadın parlamenteri bulunan 173 ülke arasında 165. Sırada. Kadın milletvekili oranımız yüzde 9,1. Yalnız iki kadın bakanımız var.

2009 verilerine göre, ülkemizdeki 2948 Belediye Başkanından yalnızca 27’si kadın (yüzde 0,9).  31.790 Belediye Meclis üyesinin 1340’ı kadın (yüzde 4,2) 3379 İl Genel Meclisi üyesi içinde yalnız 10 kadın üye (yüzde 3,3) bulunmakta…


AKP temsilcilerinin, iktidarları süresince “Kadının toplumsal statüsünü yükseltmeye dönük tarihsel adımlar attıklarına, bir Kadın Devrimi yaptıklarına; TBMM’de ilk kez bir Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurduklarına” ilişkin iddiaları oldukça tartışma götürür.

Çünkü Mustafa Kemal, genç Cumhuriyet’in benimsediği laiklik ilkesi ve çağdaş hukuk düzeni ile birlikte öyle komisyon kurmaya falan gerek görmeden, bütün  meslek, sanat ve bilim alanlarını kadınlara açmış; onları özel alandan, örtülerin altından, ev içinden kamusal alana çıkarmıştı. Ne var ki, sosyo-kültürel yapıda erkek egemenliği sürüp gidiyor. Ve toplumsal ilişkilerde kadınlık rolü belirleyici oluyor.

Kadınlar, parlamentolarda hala çok düşük düzeylerde temsil edilmektedirler. En yüksek temsil oranına (yüzde 45) İsveç’te ulaşıldığını gözlemliyoruz. İsveç, aynı zamanda bakanlar kurulunda erkeklerin azınlıkta kaldığı, en yüksek oranda (yüzde 55) kadın bakanın bulunduğu tek ülkedir. Bu başarının arka planında her şeyden önce eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmış olması yatmaktadır.”