Netanyahu ABD'ye gitti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmek üzere Washington'a gitti.

08 Kasım 2009 Pazar, 10:14
Abone Ol google-news

Ynet haber sitesi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun henüz Barack Obama ile görüşmesi konusunda resmi bir "doğrulama" almadığını belirtmesine karşın, İsrail radyosu, Netanyahu'nun yarın akşam Beyaz Saray'da Obama ile bir araya geleceğini duyurdu.

Ancak Netanyahu ve Obama'nın ortak basın toplantısı düzenleyip düzenlemeyecekleri henüz bilinmiyor.

Bu arada Obama'nın Kuzey Amerika Yahudi Federasyonu genel kurulunda yapacağı konuşmanın da iptal edildiği bildirildi. Genel kurulun Salı günkü çalışmalarında 3 bin dolayında kişiye hitap etmesi programlanan Obama'nın, bu katılımını iptal ederek, Teksas eyaletindeki Fort Hood üssünde, silahlı saldırıda hayatını kaybeden askerler için düzenlenecek törene katılacağı açıklandı.

Netanyahu, federasyonun genel kuruluna yarın hitap edecek. Salı günü geçeceği Paris'te çarşamba günü Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşecek olan Netanyahu'nun, aynı gün İsrail'e dönmesi bekleniyor.

İsrail Başbakanı'nın Paris ziyaretinden bir gün sonra ise Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Paris'te Sarkozy ile görüşeceğine dikkat çekiliyor.

Bazı siyasi gözlemciler, Netanyahu'nun Şam ile barışa yönelik görüşmelerin yeniden başlatılmasına yönelik herhangi bir işaret vermemesine karşın, Filistin tarafıyla içinde bulunulan siyasi çıkmazın, Netanyahu'yu bu konuda zorlayabileceğine işaret ediyor.

Netanyahu'ya ABD'deki temasları sırasında Savunma Bakanı Ehud Barak da eşlik ediyor.