Nevruz ateşi yakıldı

HDP’nin düzenlediği kutlamalar Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde başladı.

17 Mart 2015 Salı, 23:25
Abone Ol google-news

Abdullah Öcalan’ın Diyarbakır’da 21 Mart günü kutlanacak olan Nevruz şenliğinde PKK’ye dönük mesajlar vermesi beklenirken, bölgede de Nevruz coşkusu giderek artıyor. HDP’nin, Türkiye genelinde 107 merkezde düzenlediği kutlamaların ilki dün Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleşti. Suruç’a bağlı Admenek köyü ile hemen karşısında bulunan Kobani’nin Miştenur tepesinde aynı anda Nevruz ateşi yakıldı.

Kutlamaya katılan kadınlar “haftreng” denen yerel kıyafetleri giyerken, kutlama alanında PKK ve YPG flamaları ile Öcalan posterleri taşındı. Kutlamalarda Koma Welate Roje ve Rojavalı çocuklardan oluşan Koma Rojava müzik grupları sahne aldı. Katılımcılar da halaylar çekerek eğlenirken sınırda yoğun güvenlik önlemleri alındı.

CHP’li Başkan Soyer’e davet

Diyarbakır’ın merkez Sur Belediyesi ile kardeş belediye olan İzmir’in Seferihisar Belediyesi Başkanı CHP’li Tunç Soyer ve meclis üyeleri Diyarbakır’da yapılacak Nevruz kutlamalarına davet edildi. Daveti kabul eden Soyer ve meclis üyelerinin 21 Mart’taki kutlamalara katılacağı bildirildi.

Nihat Doğan’a veto

Nihat Doğan’a veto Nevruz Tertip Komitesi, 2013 Nevruz’una davet edilmediği halde katılan Nihat Doğan’ı veto etti. Doğan, Özgecan Aslan cinayeti ile ilgili olarak Twitter’da, “Siz de mini eteği giyip, soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın” ifadelerini kullanmıştı.