Nihat Ergün giderken bombaladı!

Nihat Ergün, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini törenle Fikri Işık'a devretti. Ergün "Servet, şehvet ve şöhret arzusu insanları yoldan çıkarır" derken, "Allaha şükür parayla pulla işimiz olmadı. Bu konularda gönlümüz rahat" açıklamasında bulundu. Görevi devralan Fikri Işık ise "Temiz siyaseti Bakan Ergün'den öğrendim. Çıtayı daha da yukarıya taşıyacağız" şeklinde konuştu.

26 Aralık 2013 Perşembe, 12:32
Abone Ol google-news

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda devir teslim töreni yapıldı.  Ergün, törende yaptığı konuşmada, insanları neyin yoldan çıkaracağını bildiğini belirterek, "Servet, şehvet ve şöhret arzusu insanı yoldan çıkarır. Allaha şükür parayla pulla işimiz olmadı. Makamların mevkilerin başından beri geçici olduğunu biliyoruz. Diğer konularla da yakın bir işimiz olmadığını herkes yakından bilir. Bu konularda gönlümüz rahat. Dostlarımızın da sevenlerimizin de gönlü rahat olsun" ifadelerini kullandı.

Şu sırada bir takım cemaat tartışmalarının söz konusu olduğunu belirten Ergün, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Makamların geçici olduğunu biliyorum. Devletle ilişkilere gelince boyut farklıdır. İnananların inanmayanların ortak organizasyonunu adı devlettir. Anayasa, kanunlarla çalışır. Devlet içerisinde her mezhepten kişi kamu görevlisi olarak görev alabilir. Ancak insanlar mezheplerini, meşreplerini dışarıda bırakmayı bilmelidir. Devlet devlet olmaktan çıkar. Devletle ilişkisi olan insanlar buna hassasiyet göstermelidirler. Yönetilemeyecek kadar büyürse bir yapı kendi kendini yöneten birimler ortaya çıkar. Devlet bunlara bakar, hukuk içerisinde mücadele ederler.

Bizim için zaman dolmuş oldu, görev tamamlandı. Sivil süreç başlamış oldu. Bu süreçte yeni dönemde görev alan Fikri Işık kardeşime teşekkür ediyorum. Gerçekten ve gerçekten çalışkan bir arkadaşımızdır.

24 saat çalışır. Gerçekten dürüst bir arkadaşımızdır. Bakanlığımızın bundan sonraki faaliyetlerde çok daha fazla ileri götüreceğini inanıyorum. Herkesin bir üslubu olacaktır. Yeni dönemde başarılar diliyorum."

"İNSANIN KALİTESİ ZOR ZAMANLARDA ORTAYA ÇIKAR"

Nihat Ergün'ün sözlerinin ardından Bakan Fikri Işık da değerlendirmelerde bulundu.

Işık, insanın kalitesinin zor zamanlarda ortaya çıkacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu görevi alırken herkes çok güzel sözler söyler ama görevlerden ayrılırken söylenen sözler insanın gerçek kalitesini ortaya çıkarır" dedi.
Sayın bakanla, 80'li yıllardır tanıyorum. Çok yakın çalışma imkanımız oldu. Kendimi her zaman şanslı sayarım. İnşallah bu görevin üstesinden geliriz. Gerçekten kendisinden çok şey öğrendik. Nihat Ergün'den görevi devir almak benim için bir onurdur. Temiz siyaseti Bakan Ergün'den öğrendim. Çıtayı daha da yukarıya taşıyacağız.

Ülkemizin geleceği olarak olmazsa olmazı eğitimdir. Bize düşen bu çalışmaları devam ettirmek. Sayın bakanımızın bıraktığı noktadan devam etmek. Türkiye'nin geleceğini hazırlamak yolunda birlikte devam etmek. Durmak yok yola devam diyeceğiz. Sakın bakanımıza çok çok teşekkür ediyorum.
2023 hedeflerinde bakanlığımızın önemli bir rolü var. Sayın bakanımızın bakan olduğu dönemde de sivil hayatla ilgili düşüncelerini çok iyi bildiğim için, kendisine başarılar diliyorum. Başarılı olacağına da yürekten inanıyorum."

"HAYIRLI UĞURLU OLSUN"

Yeni kabinede Adalet Bakanlığı'na getirilen Bekir Bozdağ da Başbakan Yardımcılığı'nı Emrullah İşler'e devretti. Devir teslim törenini izleyen basın mensuplarına teşekkür eden Bozdağ, açıklama yapmadı. Yeni Başbakan Yardımcısı İşler de, "Sürpriz oldu" dedi. İşler, "Kabinedeki bu yeni görevlendirmenin vatana ve millete hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" diye konuştu.