NSU davasında ikinci duruşması

Almanya'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) terör hücresi davasının ikinci duruşması bugün yapıldı.

14 Mayıs 2013 Salı, 09:30
Abone Ol google-news

Duruşmanın başında Yozgat ailesinin avukatı Thomas Bliwier sanık avukatlarının mahkeme heyetine davayı erteleyecek dilekçeler vermemesini isteyerek, kimlik tespitine geçilmesi yönünde geçici bir talepte bulundu.

Daha sonra söz alan Zschaepe'nin avukatı Wolfgang Heer, mahkeme salonunun bu davaya uygun olmadığı yönünde bir talepte bulunacağı ve bunun sebebini okumak için kendisine söz verilmesini istedi.

Davanın başka bir salonda yeniden başlamasını isteyen Heer, bu talebinin diğer taleplerden önce değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Ancak mahkeme heyeti başkanı, Avukat Heer'e söz vermeyerek bu talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi.
Bu arada diğer tutuklu sanık Ralf Wohlleben'in avukatları da dilekçeler vereceklerini ifade etti.Aradan sonra Mahkeme Başkanı Manfred Götzl sanık avukatı Heer'e söz verdi. Heer, geçici bir süre davaya ara verilmesini isteyerek, salonun davanın önemine göre uygun ve kapasitenin yetersiz olduğunu, salonun davanın nizami bir şekilde yapılmasına olanak sağlamadığını belirtti.

Kamuoyunun davaya yeterli düzeyde katılımının da sağlanmadığını ifade eden Heer, protokolde yer aldığı gibi salonun üst bölümünde 51 izleyici ve 50 gazetecinin yer alması gerektiğini, bunun için de akreditasyon bilgilerinin kendisine verilmesini istedi.
Gazeteciler için yapılan ikinci akreditasyon uygulamasının da hatalı olduğunu savunan Heer, bunun yanı sıra salonun çok dar olduğunu, mahkeme heyetinin savunmanın dosyalarını ve bilgisayar ekranını görebildiğini kaydetti.

Salona yansıtılan video görüntülerini de eleştiren Heer, izleyici ve basının oturduğu bölümden aşağıda oturanların tam olarak görünmediklerini belirtti.

Mahkemenin yer tanziminin iyi olmadığını ifade eden Heer, başsavcının çok önceden davanın Münih'te yapılacağını söylediğini ifade etti. Heer, bunları görüşmek için davaya iki gün ara verilmesini talep etti.

Müdahil avukatlar iddianamenin okunmasını istedi


Mahkemede müdahil avukatlardan bir kısmı söz alarak, mahkemenin davaya ara vermemesini ve bir an önce iddianamenin okunmasını istedi. Müdahil avukatlardan biri ise savunma avukatlarının salonun dar olduğu yönündeki talebini haklı bulduğunu ifade etti.

Mahkeme başkanı gelen talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya 1 saat 40 dakika ara verdi.

Beate Zschaepe


Davanın baş sanığı Beate Zschaepe, duruşmaya bugün gri ve bej renkli takım elbise ile beyaz buluz giyerek geldi. İlk duruşmada saçları açık olan Zschaepe bu kez saçlarını arkadan bağladı. Zschaepe salona geldiğinde fotoğraf ve kameralardan yüzünü kaçırmaya çalıştı. Oturacağı sandalyenin yanına gelince ilk duruşmada olduğu gibi fotoğrafçılara sırtını dönerek avukatlarıyla sohbet etti.

Zschaepe ilk duruşmanın aksine çok fazla rahat görünmedi ve sürekli etrafına baktı, avukatlarıyla konuştu.

Tutuksuz sanıklardan Andre Eminger'in ikiz kardeşi Maik Eminger de ilk gün olduğu gibi duruşmayı izledi.

Seyirciler bölümünde oturan kardeş Eminger, sanık sandalyesinde oturan ikiz kardeşi ile duruşmanın başında ve verilen arada sürekli göz göze geldi. İkiz kardeşlerinin benzer kazak ve pantolon giydikleri gözlendi.

Andre Eminger'in iki el parmaklarına "özgürlük" anlamına gelen "Freiheit" yazdırdığı görüldü.

Rahat olduğu görünen Andre Eminger'in duruşma salonuna ilk duruşmada olduğu gibi siyah gözlüklerle gelirken diğer tutuksuz sanıklar Carsten S. ve Holger G. duruşma salonuna girerken fotoğraf alınmaması için yüzlerini kapattı.

Tutuklu yargılanan diğer sanık Ralf Wohlleben ise sağlık sorunu yaşaması nedeniyle kendisine kısa bir müdahalede bulunulduktan sonra yeniden sanık sandalyesinde yer aldı.

Öte yandan bugünkü duruşmaya cinayete kurban gidenlerin ailelerinden sadece 7 kişi katıldı. ilk duruşmaya 26 kurban yakını katılmıştı.

Duruşmanın gün içinde yeniden başlaması öngörülüyor.