Nükleer felaketin eşiğinden dönüldü

Rusya'da tersanede tamirat yapılan Yekaterinburg adlı nükleer denizaltıda dün henüz bilinmeyen nedenden dolayı çıkan yangın söndürüldü. Herhangi bir nükleer sızıntının bulunmadığı bildirilen olayda ölen veya yaralanan olmazken,dumandan etkilenen 9 kişi hastaneye kaldırıldı.

30 Aralık 2011 Cuma, 12:33
Abone Ol google-news

Rusya Acil Durumlar Bakanı Sergey Şaygu yaptığı açıklamada, onarım için ülkenin kuzeyindeki bir tersaneye getirilen Yekaterinburg adlı nükleer denizaltıda meydana gelen yangının tamamen söndürüldüğünü söyledi.

Şaygu, gerekli incelemelerin ve temizliğin yapılmasının ardından denizaltının birkaç saat içinde Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edileceğini ifade etti.

Yetkililer, olayda ölen veya yaralanan olmadığını belirtirken, yangın söndürme çalışmaları sırasında dumandan etkilenerek rahatsızlanan 9 kişinin hastaneye kaldırıldığını kaydetti.

Nükleer reaktör kapatıldı

Yetkililer, herhangi bir nükleer sızıntının bulunmadığını ve nükleer reaktörün de yangın başlar başlamaz kapatıldığını belirtti.

Medvedev'den açıklama

Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Genel Savcılık Bürosu'na olayın kapsamlı bir şekilde soruşturulması ve sorumluların cezalandırılması talimatı verdi.

Rus haber ajansı RİA Novosti, yetkililerin şu ana kadar 50 görgü tanığını sorguladığını ve denizaltında bulunan belgelere de incelemek için el koyduğunu duyurdu.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Dimitriy Ragozin de konuyla ilgili açıklamasında, denizaltıdaki tamiratın tamamlanması ve denizaltının yeniden faaliyete geçmesini sağlamak için birkaç aylık çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kuzey Filo Sözcüsü yüzbaşı Vadim Serga dün gece yaptığı açıklamada, denizaltının tahta iskelesinde başlayan yangının dış tarafa da sıçradığını belirtmişti.

Delta-IV sınıfındaki 7 denizaltından biri olan K-84 Yekaterinburg adlı denizaltıda 16 Sineva balistik füzesi bulunuyor. Rus nükleer donanmasının temelini oluşturan Delta-IV tipi nükleer denizaltılarının 10 yıl daha Rus donanmasında hizmet etmesi planlanıyor.

Fotoğraf: AFP