Nuriye ve Semih'in annesi: Evlatlarımızı adaletsizliğinize kurban etmeyeceğiz

OHAL dönemi KHK'sı ile ihraç edilen ve seslerini duyurmak için 66 gündür açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın anneleri Sultan Özakça ve Nuriye Gülmen'in annesi Cemile Gülmen, anneler gününü buruk kutlayan milyonlarca anneden sadece ikisi.

14 Mayıs 2017 Pazar, 11:06
Abone Ol google-news

Semih Özakça'nın anneleri Sultan Özakça ve Nuriye Gülmen'in annesi Cemile Gülmen, BirGün gazetesinden Burcu Cansu'ya çocuklarını hangi şartlarda büyütüp yetiştirdiklerini ve hükümetin adeta görmezden gelidiği evlatları için taleplerini anlattılar.

Nuriye Gülmen’in kardeşi de açlık grevine başladı

Bugün anneler günü. Bütün televizyon kanallarında “annenizi mutlu etmek için...” anonsları, bütün vitrinlerde “anneler gününe özel indirimler...” İşsizlik nedeniyle gençlerin canına kıydığı, ekmek almaya giderken çocukların öldüğü, çiçek satmaya çalışırken zengin bir işadamının çocuğunun aracının çarpması sonucu yaşamın sona erdiği, sarhoş polislerin eve dalması sonucunda çocukların canlarını kaybettiği, sokak ortasında oyun oynarken keskin nişancının kurşunu ile hayatın yitip gittiği Türkiye’de annelerin beklentilerinin bambaşka olduğu gün gibi ortada.

 Bizim için tek hediye, çocuklarımızın işe iadesi

Direniş alanında kaygılı gözlerle oğlu Semih’i izleyen Sultan Özakça ile yaptığımız sohbette, zorluklarla büyütüp, okuttuğu ve tam artık meslek sahibi oldu, yuvasını kurdu diye mutlu hissederken bir gecede hukuksuz bir şekilde eşi ile birlikte işsiz kalan oğlunu anlattı.

 Özakça “Televizyonlarda ‘anneler günü hediyeniz şu olsun, bu olsun’ deniyor ama bizler Türkiye’nin başkenti Ankara’da başka bir gerçeklik yaşıyoruz. Benim için en güzel anneler günü hediyesi reklamlarda bahsedilenler değil, haklı ve onurlu bir direniş sergileyen oğlumun işine geri dönmesi olur. Yetkililer duyarlılık gösterip de çocuklarımızı işine iade etse bizden mutlusu olamaz” dedi.

 Semih tarlada çalışıp para biriktirerek okudu

Anne Özakça tarım ile uğraşan bir aile olduklarını söylerken, şunları anlattı: “Yazın zengin çocukları tatiller giderken biz Semih ile tarlada ot topladık, ay çiçeği suladık... Biraz birikim yapalım da okusun diye biz emek verdik. Semih tarlada çalışıp para biriktirerek okudu. Üniversiteyi kazandı, okulu bitirdi önüne KPSS çıktı. Biz zengin bir aile değiliz. Tek maaş ile iki çocuk okudu.”

Anne Özakça, “Oğlum yaşadığı bütün zorluklara rağmen, her yer benim vatanım diye bakarken, bir gecede KHK ile işten atılmasını hazmedemiyorum” diye konuştu.

‘Oğlum için Adliye önünde eylem yaptım’

Semih’in yaz döneminde açığa alındığını hatırlatan Anne Özakça, bu süreci şöyle anlattı: “Açlık grevine başlayacağını söylediğinde saygı gösterdim ama çok endişelendim. Gözaltı olduğu için açlık grevine erken başlamak zorunda kaldılar. TEM’in gözaltı yaptığını öğrendim, hemen Ankara’ya geldim ve Ankara Adliyesi önünde eylem yaptım. 6’ncı gün çıkarıldı. Çıktıktan iki gün sonra tekrar aldılar.”

KHK ile ihraç edildikten sonra Ankara’nın merkezi noktası Yüksel Caddesi’nde tek başına direnişe geçen akademisyen Nuriye Gülmen “İşimi geri istiyorum” diyerek “kocaman” bir direniş başlattı. Süreç içerisinde Gülmen’in direnişine KHK ile kamudan ihraç edilen Semih Özakça, Esra Özakça, Veli Saçılık, Acun Karadağ da katıldı. Gülmen’in annesi Cemile Gülmen, “Anneler günü falan hiç aklımızda yok. Tek derdimiz evladımızın sağlıklı olarak hayırlısı ile işine dönmesini bekliyoruz, onu istiyoruz. Ablası var, kardeşi var. Hepimiz için kaygı verici” diye konuştu.

Anne Gülmen “Evlatlarımız gözümüzün önünde eriyor...” dedikten sonra uzun bir soluk alıp, “İnşallah iyi sonuçlanır. Nuriye, Semih sağlığını kaybetmeden işlerine dönsün...” dedi.