O eşekler Şarköy'de

Yurtta kış Yozgat'ta soğuk hava hayatı olumsuz etkiliyor. Gece eksi 11 dereceye kadar düşen soğuk hava devasa buz sarkıtlarının oluşmasına neden oldu.

16 Aralık 2013 Pazartesi, 23:17
Abone Ol google-news

ŞANLIURFA'nın Siverek İlçesi'nde sıfırın altında 2 derece soğukta ve karlı havada buz tutan 5 eşek, kamyonla, işadamı Cevat Korkmaz'ın Tekirdağ'ın Şarköy İlçesi'ndeki çiftliğine getirildi. Hava sıcaklığı 3 derece olan ilçedeki çiftlikte eşekler için yer hazırlandı, saman ve arpa alındı.

Siverek'e 35 kilometre uzaklıktaki Karlık Köyü'nde, geçen perşembe günü etkisi gösteren soğuk ve kar yağışı nedeniyle tarlalardaki sahipsiz 5 eşek buz tutmuş halde bulundu. Köylüler tarafından ahıra götürülen eşeklerle ilgili haberleri gören Diyarbakırlı petrol ve metal dönüşüm firması sahibi Cevat Korkmaz, Siverek Kaymakamı Hamza Erkal'ı arayarak eşeklere çiftliğinde bakmak istediğini söyledi. Yapılan görüşmelerin ardından Korkmaz'ın Tekirdağ'dan gönderdiği kamyonla, eşekler, geçici tutuldukları barınaktan alınarak Şarköy İlçesi'nde bulunan çiftliğine getirildi.

Bu sabah Siverek'e yaklaşık bin 500 kilometre uzaklıktaki Şarköy'deki çiftliğe getirilen eşekler, ahıra yerleştirilerek veteriner hekim Ferhat Aşıcıoğlu tarafından kontrolden geçirildi.

 'EŞEKLERİ GÖRÜNCE İÇİM ACIDI'

Buz tutan eşekleri gazetelerde gördükten sonra çok üzüldüğünü söyleyen 51 yaşındaki işadamı Cevat Korkmaz, "Eşeklerin donmak üzere olduğu o halini gazetelerde görünce içim acıdı. Siverek Kaymakamı Hamza Erkal'ı aradım. Benden önce de başvurular olmuş, yaklaşık 100 kişi eşekleri sahiplenmek için başvurmuş. Sayın Kaymakam araştırma yapmış; eşeklerin başka bir amaçla kullanılmaması için son derece dikkatli davranmışlar. Sağ olsunlar bize vermeyi uygun görmüşler. Siverek'ten Şarköy'e gelene kadar Kaymakamlık tarafından takip edildi. Çok sayıda hayvansever ve duyarlı insan aradı, beni kutladı; bu da beni çok sevindirdi. Ülkenin her tarafından arayan vatandaşlar bir eksiklik varsa yardımcı olmak istiyorlar. Ben de çiftliğe gelen eşeklere 'Temo', 'Maho', 'Şakir', 'Şanslı' ve 'Harika' adını koydum" dedi.

Eşekleri sağlık kontrolünden geçiren veteriner hekim Ferhat Aşıcıoğlu ise zamanında müdahale edildiği için soğuk ve karlı havada buz tutan hayvanların şu anda sağlık durumlarının gayet iyi olduğu ve bakımlarının sağlanacağını söyledi.

Çiftliğe gelen Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok da işadamı Cevat Korkmaz'ı duyarlı davranışından dolayı tebrik ederek, "Siverek'te buz tutan eşeklerin içler acısı durumu bizlerin de yüreğini acıttı. Duyarlı davranışından dolayı Cevat Korkmaz'ı kutluyorum. Şarköy'de böyle duyarlı insanları olması bizleri sevindiriyor" diye konuştu.