O hakim konuştu: Vicdanım rahat!

Gezi eyleminde Ethem Sarısülük'ü başından vuran polis Ahmet Şahbaz'ı "meşru müdafaa" gerekçesiyle serbest bıraktığı için tepkilerin odağında yer alan yargıç Mustafa Aydın yakın çevresine konuştu. Aydın'ın "Vicdanım rahat. Kasten adam öldürme şüphesini ortaya koyan delil yok. Bir milyon kişi bir araya gelse kararım değişmez. Meşru müdafaa konusunda yoğun delil var" dediği öğrenildi.

27 Haziran 2013 Perşembe, 07:15
Abone Ol google-news

Kızılay’daki Gezi eyleminde Ethem Sarısülük’ü başından vurarak ölümüne neden olan polis memuru Ahmet Şahbaz’ı meşru müdafaa gerekçesiyle serbest bıraktığı için tepkilerin odağında yer alan yargıç Mustafa Aydın’ın yakın çevresine, “Vicdanım rahat. Kasten adam öldürme şüphesini ortaya koyan delil yok. Bir milyon kişi bir araya gelse kararım değişmez. Meşru müdafaa konusunda yoğun delil var” dediği öğrenildi.

 

ETHEM SARISÜLÜK'ÜN VURULMA ANI- VİDEO

 


Yargıç Mustafa Aydın şüpheli polisi, eyleminin meşru müdafaa sınırları içinde kalmış olabileceği gerekçesiyle serbest bırakmıştı. Kararın ardından mahkemeye yönelik sert tepkiler gelmişti. Cumhuriyet, yargıç Mustafa Aydın’ın kararına ilişkin yakın çevresine yaptığı değerlendirmeye ulaştı. Yargıç Aydın’ın yakın çevresine kararı konusunda şöyle konuştuğu belirtildi:

“Vicdanım rahat. Şüpheli, mahkemeye gelmeden önce tutuklamayı düşünüyordum. Ancak görüntüleri izledikten sonra kararım değişti. Görüntülerde doğrudan ateş etme diye bir şey yok. Kasten adam öldürme şüphesini ortaya koyacak herhangi bir delil saptanmadı. Maktülün kafasına mermi isabet ettiği an silahın namlu açısı maktülün başından daha yukarıya çevrildiği, merminin deforme olmamış olsa bile sekme ihtimalinin yüksek olduğu, mermi üzerinde mikroskobik yabancı partikül testi yapılmasının uygun olacağı düşünüldüğünde eylemin de meşru müdafaada kaldığı yönünde yoğun delil bulunduğu için tutuklama kararı vermedim. Polisin silahından çıkan mermi maktülün arkasında bulunan direkten sekerek kafasına gelmiş olabilir. Öldürülme korkusu ile kendisini koruma güdüsü ile ateş edilip ancak istemeden ölüme neden olma meşru müdafaadır. Böyle durumda ya ceza verilmez ya da düşük ceza verilir. Kararım konusunda vicdanım rahat. Bir milyon kişi bir araya gelip tepki gösterse de kararım değişmez. Çünkü kararımı delillere göre verdim. Polisin aldığı rapora göre vücuduna 37 taş isabet etmiş. Görüntülerde yoğun taş atışı var. Böyle bir durumda şüphelinin öldürülme korkusu duyması doğal.”