Obama İrlanda'da

ABD Başkanı Barack Obama, bir günlük resmi ziyaret için İrlanda'ya geldi.

23 Mayıs 2011 Pazartesi, 09:30
Abone Ol google-news

ABD Başkanı, 6 günlük Avrupa turunun ilk durağı olan İrlanda'da Cumhurbaşkanı Mary McAleese ve Başbakan Enda Kenny ile bir araya gelecek.

Obama, Offaly bölgesindeki Moneygall köyünde, 1850 yılında 19 yaşındayken New York'a göç eden, anne tarafından üçüncü kuşak büyük babasının evini de ziyaret edecek.
İrlanda'daki programı çerçevesinde, Dublin kent merkezinde halka hitap etmesi planlanan Barack Obama'ya eşi Michelle Obama da eşlik ediyor.

 

Yarın İngiltere'de

ABD Başkanı Barack Obama çıktığı Avrupa turu çerçevesinde yarın İngiltere'ye resmi ziyarette bulunacak.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in davetlisi olarak yarın sabah Londra'ya gelmesi beklenen Barack Obama ve eşi Michelle Obama, iki günlük resmi ziyaretleri sırasında Buckingham Sarayında kalacak.

Kraliçenin yanı sıra, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ile de görüşecek olan Obama ayrıca, İngiliz milletvekillerine seslenecek.
Ziyaret sırasında iki ülke arasında, "ortak güvenlik strateji kurulunun" oluşturulması öngörülüyor. İngiliz basını, bu daimi kurul sayesinde iki ülkenin güvenlik ve dış politika alanlarındaki işbirliğinin daha da ileriye taşınacağını vurguluyor.
Obama, ABD Başkanı olduktan sonra 2009 yılında G20 zirvesine katılmak için Londra'ya gelmişti. İngiltere Başbakanı David Cameron ise geçen yıl Temmuz ayında Washington'ı ziyaret etmişti.

ABD'den İngiltere'ye devlet başkanı düzeyindeki son ziyaret ise 2003 yılında yapılmış, dönemin ABD Başkanı George W. Bush, eşi Laura ile birlikte bu ülkeye gelmişti.
İngiltere'ye yılda bir ya da iki kez devlet başkanı düzeyinde resmi ziyaret gerçekleşiyor ve bu ziyaretlerde Kraliçe'nin ev sahipliğinde resmi törenler yapılıyor. Kraliçe 2. Elizabeth, tahta çıktığı 1952 yılından bu yana Lyndon B. Johnson dışındaki tüm ABD Başkanlarıyla tanıştı.