Obama'nın yemini epey sağlam

ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama yeminini yineledi. Obama,salı günkü göreve başlama töreninde Yüksek Mahkeme Başkanı John Roberts'in yemin işleminde yaptığı hatadan dolayı başkanlık yeminini tekrarlamak zorunda kaldı. Konuyla ilgili konuşan Obama esprili uslübünden vazgeçmeyerek, "yemin işlemi o kadar eğlenceliydi ki, tekrarladık" dedi.

22 Ocak 2009 Perşembe, 08:26
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Barack Obama, salı günkü göreve başlama töreninde Yüksek Mahkeme Başkanı John Roberts'in yemin işleminde yaptığı hatadan dolayı başkanlık yeminini Beyaz Saray'da tekrarladı.

Kongre önünde önceki gün düzenlenen görkemli tören sırasında Başyargıç Roberts, anayasanın öngördüğü yemin metnini okurken yanlışlık yaparak Obama'yı da yanlış yönlendirmişti.

Roberts, yeminin "başkanlık görevini inançla yerine getireceğim" bölümünde "inançla" kelimesinin yerini karıştırmıştı. Yanlışlık Obama tarafından farkedilince de yeminin o cümlesi tekrarlanmıştı.

Ancak bu defa da Roberts, "yerine getirmek" fiilini atlamış, Obama da Roberts'in sözlerini yinelemişti.

Beyaz Saray adli müşaviri Greg Craig, salı günkü yeminde bir sorun olmadığını, ancak "her ihtimale karşı" yeminin Beyaz Saray'da tekrarlanmasına karar verildiğini söyledi.

Bu defa da Obama'nın İncil'i yanında yoktu, ancak yemini İncil üzerine etmek anayasal bir zorunluluk olmadığı için işleme geçildi.

Yemin işlemi, Obama, Roberts ve bir grup gazetecinin katılımıyla Beyaz Saray'da bu defa hatasız tamamlandı.

Burada Obama, "yemin işlemi o kadar eğlenceliydi ki, tekrarladık" diye espri yaptı.