Öğretmenler yargı yolunda

KPSS'ye tabi olmadan bir öğretmene atama yaptığının öğrenilmesi ve bu durumu Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in de itiraf etmesi sonrasında kadrosuz öğretmenler harekete geçti. Öğretmenler haklarını savunmak için yargı yoluna gidiyor.

20 Ocak 2009 Salı, 09:37
Abone Ol google-news

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in, Van'a atanan bir öğretmenin KPSS'ye tabi olmadan atamasının yapıldığını kabul etmesi öğretmenleri harekete geçirdi. Olayın ortaya çıkmasının ardından www.kamudan.com isimli site bir dilekçe hazırladı. Söz konusu dilekçe ile 01 Eylül 2005-28 Haziran 2007 tarihleri arasında KPSS puanının yetersiz olması nedeniyle atanamayan veya o dönem başvuruda bulunamayan tüm öğretmen KPSS olmadan atanması öngörülüyor. Söz konusu dilekçe ile Milli Eğitim Bakanlığı'na çok sayıda öğretmenin başvurması sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

Bakanlık, verdiği yanıtta, "Bakanlığımız her hizmet sınıfındaki personel ihtiyacı, Başbakanlık tarafımdan atama izni verilen kadro sayısı sınırlılığında ilgi (b) karar ile ilgi (c) ve (d) yönetmelikler çerçevesinde yapılan duyurular doğrultusunda müracaatları kabul edilen adaylar arasından tercihlerindeki puan üstünlüğüne göre atama yapılmak suretiyle karşılanmaktadır. Alınacak öğretmen sayısı, mezun oldukları yükseköğretim programı ve başvuru şartları konusunda basın ve yayın yoluyla ve Bakanlığımız www.meb.gov.tr ve http://personel.meb.gov.tr internet adreslerinden duyuru yapılmaktadır. Yapılan öğretmen alımları ile ilgili duyuruları izlemeniz ve müracaat şartlarınızın uygun olması halinde usulüne uygun başvuruda bulunduğunuz takdirde durumunuz değerlendirilebilecektir" açıklamasında bulundu.
 

Yeni kampanya "Dava dilekçesi"

Söz konusu yanıt üzerine www.kamudan.com isimli haber sitesi, bu sefer bir "dava dilekçesi" hazırlatarak, söz konusu durumu yargı yoluna taşınması yolunda bir kampanya başlattı. Dava ile ilgili tüm hazırlıklar yapılırken hazırlanan dava dilekçesi sitede yayınlanmaya başlandı. Sitede, dava ile ilgili olarak öğretmen ve öğretmen adaylarına tüm yardımların yapılacağı açıklandı.