Okay'dan önemli açıklamalar

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, ''Anayasa değişikliği teklifinin hiç olmazsa son maddesi komisyondan geçmeseydi, beklenilseydi, bu mutabakatın gerçekleşme koşulları daha rahat olurdu. Ancak, bunun olmaması, olmayacağı anlamında değildir'' dedi.

13 Nisan 2010 Salı, 09:24
Abone Ol google-news

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay ve CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, TÜSİAD Parlamento İşleri Komisyonu Başkanı Haluk Dinçer ve beraberindeki komisyon üyelerini kabul etti.

Ülke gündeminde yoğun olarak bir Anayasa tartışması bulunduğunu ifade eden Okay, Anayasa değişikliği teklifinin Genel Kurulda görüşmesinin uzun bir süreci alacağını, olası referandumla parlamento çalışmalarının ciddi şekilde tıkanacağını söyledi.

CHP Grup Başkanvekilleri olarak, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 3 maddenin yasa teklifinden çıkarılması önerisini, parlamentoda grubu bulunan siyasi partilere ilettiklerini anımsatan Okay, AKP Grubu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'den dönüşünü beklediğini belirtti.

Okay, bir yandan Erdoğan'ın dönüşünü bekleyen AKP Grubu'nun, diğer yandan teklifin Anayasa Komisyonundaki görüşmelerini tamamladığını belirtti.

Komisyondaki görüşmeleri, ''Bir samimiyet sınavıydı'' diye değerlendiren Okay, ''Sayın Başbakan, 'bu konuda yasal zemin oluşturulacaksa, siyasi parti grupları arasında mutabakat olursa, Meclis Başkanı ile bir araya gelirlerse, 3 maddenin paketten ayrılmasına ben de varım' dedi. Ya grubu ya milletvekilleri Sayın Başbakan'ı dinlemiyor. Başbakan böyle söylüyor ama komisyondan jet hızıyla geçirdiler'' diye konuştu.

Okay, bunu, AKP Grubu'nun ''irtibatsızlığı'' olarak düşünmek istediğini ifade ederek, Başbakan Erdoğan, ABD'de bulunduğu için iletişimsizlik olduğunu, bu nedenle teklifin komisyondan süratle geçirildiğini kaydetti.

CHP'li Okay, yine de bu 3 maddenin, tekliften çıkarılması umutlarının olduğunu dile getirerek, maddelerin ayrılmasıyla yeni gerilimlerin, sıkıntıların, bunalımların önüne geçebileceklerini söyledi. Okay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Teklifimiz çok açıktı. Bunun için yapılması gereken, eğer samimiyse komisyon çalışmalarına 1-2 gün ara verebilir veya yürürlük maddesini erteleyebilir. Bunu iletişimsizlik olarak kabul etmek istiyorum. Komisyon raporu hazırlanacak, muhalefet şerhi yazılacak, sıra sayısı alınacak. Sonra, diyelim ki; Başbakan, 'CHP'nin söylediği gibi, 3'ünün referanduma götürülmesinden yanayım. Yasal zemini de 3'ünün çıkarılması' dedi. O zaman iş ne olacak? Paket, tekrar komisyona havale edilecek. 'Genel Kurulda, önergeyle çıkartacağız' dediklerinde ne kadar güven olacak? Yeni bir tartışma ortamını yaratan, işi daha zora ve yokuşa süren bir süreç yaşandı. Hiç olmazsa, son maddesi komisyondan geçmeseydi, beklenilseydi, bu mutabakatın gerçekleşme koşulları daha rahat olurdu. Ancak bunun olmaması, olmayacağı anlamında değildir. Yine de olabilirlik ihtimali yüksektir. Sonuç olarak hep birlikte, Sayın Başbakan'ın ABD'den dönüşünü bekliyoruz. Dönüşü sonrasında giderken söylediklerinin arkasında durup durmayacağını, hep birlikte göreceğiz. Sözünün arkasında durursa, parlamento zeminindeki yasal düzenlemelerle çözüm üretilebilir.''
 

Okay, Meclis Başkanı'ndan randevu talebinde bulunup bulunmayacağına yönelik bir soruyu yanıtlarken, Grup Yönetim Kurulu olarak değerlendirmede bulunduktan sonra cevap verebileceklerini söyledi.
 

"Anayasa paketiyle ilgili görüş alışverişi"

TÜSİAD'ın, Türk Ticaret ve Borçlar Kanunu tasarılarının, bir an önce görüşmelerinin tamamlanmasını beklediğini ifade eden Okay, Borçlar Kanunu tasarısının önceliğinin bulunduğunu, Ticaret Kanunu tasarısının daha sonra ele alınması gerektiğini kaydetti.
Okay, iktidarın, tasarıların görüşmelerini ötelediğini, ülke gündeminde Anayasa değişikliğiyle yeni bir senaryo hazırlandığını ifade etti.

TÜSİAD Parlamento İşleri Komisyonu Başkanı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dinçer de, komisyonlarının, ülkede demokrasi standardının yükseltilmesinde, TÜSİAD'ın görüşlerinin oluşması için çalışmalar yaptığını kaydetti.

Parlamentodaki yasa teklif ve tasarılarıyla ilgili görüşmek üzere Mecliste bazı temaslarda bulunacaklarını belirten Dinçer, ''Anayasa paketi ve takılmış gözüken Türk Ticaret Kanunu tasarısı hakkında fikir alışverişinde bulunacağız'' dedi.