Olmert savaş suçlusu ilan edildi

İsrail'in eski Başbakanı Ehud Olmert, ABD'de konuşma yaptığı sırada protesto edildi. Bir hafta önce de Olmert, Chicago Üniversitesi'nde yaptığı konuşma sırasında benzer şekilde protesto edilmişti.

23 Ekim 2009 Cuma, 13:04
Abone Ol google-news

ABD'de bulunan ve konferanslar veren İsrail'in eski Başbakanı Ehud Olmert, San Fransisco'da dün bir oteldeki konuşması, kadınlı erkekli protestocular tarafından sık sık kesildi ve kendisine "savaş suçlusu, katil" diye bağırıldı.

İsrail basınına göre, Olmert, konuşması sırasında bazı Yahudi protestoculardan tepki gördü. Protestoculardan biri, Olmert'e, "Sen bir savaş suçlususun. San Francisco, burada bir savaş suçlusu bulunmasından utanmalıdır" diye bağırırken, olayı görüntüleyenler tarafından Yahudi olduğu belirtilen bir genç kadın da "Benim adıma daha fazla soykırıma hayır" diye bağırdı.

Bir başka kadının ise kırmızıya boyanmış ellerini havaya kaldırıp protestoya katıldığı belirtildi. Salondakilerden yaklaşık 20 kişinin Olmert'i protesto edip bağırdığı, güvenlik görevlilerinin ise bazı protestocuları zor kullanarak salon dışına çıkardıkları ifade edildi.
Protesto eylemi, Olmert'in konuşmasını yapacağı salona kameraların girmesine izin verilmemesi nedeniyle protestoculardan biri tarafından cep telefonuna kaydedildi. Eylemciler, görüntüleri, internetteki paylaşım sitesi Youtube'a da gönderdi.
Youtube'daki görüntülerin sonunda, "savaş suçlusu yargılanana kadar her konuşmasını protesto edeceğiz" ifadesine yer verildi.