"Önkol'a ateş edildi"

İnsan Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, Lice'de patlama sonucu öldüğü iddia edilen Ceylan Önkol ile ilgili olarak, olayın Önkol'un elindeki tahra ile bomba atara vurması sonucu gerçekleşmediği kanaatinde olduklarını söyledi.

13 Ekim 2009 Salı, 15:31
Abone Ol google-news

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey yaptığı yazılı açıklamada, 28 Eylül'de evinin 200 metre ötesinde koyunlarını otlatan 12 yaşındaki Ceylan Önkol'un kendisine ateş edilmesi sonucunda yaşamını yitirdiğini öne sürdü.

Ailenin silahların menşeini bilmediği için havan dediğini belirten Erbey, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü kriminal biriminin raporunun objektif olmadığını savundu. Erbey, dosya Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na geldiğinde rapora İHD ve ailenin avukatları olarak itiraz edeceklerini açıkladı.

Ceylan Önkol'un annesi Saliha Önkol, kızının okulda takdirname alan, akıllı, başarılı bir öğrenci olduğunu belirterek, bulduğu bir şeyi patlatacak biri olmadığını söyledi.

Aralarında Lale Mansur, İlkay Akkaya ve Zeynep Tanbay'ın da bulunduğu 8 kişi, hayatını kaybeden Ceylan Önkol'un Bingöl'ün Genç ilçesi Yayla köyündeki ailesini ziyaret etti.
Ceylan Önkol'un annesi Saliha ve babası Raif Önkol'a baş sağlığı dileyen gruptan dansçı Zeynep Tanbay, Önkol'un ölümü ile ilgili yapılan açıklamalara inanmadıklarını söyledi.
Ağabey Rıfat Önkol ise yetkililerin olay yerine gelmediğini, cesedi otopsi için karakola kendilerinin götürdüklerini öne sürerek, olayın örtbas edilmemesini istedi.

Grup daha sonra aile fertleri ile birlikte köy mezarlığına giderek, Ceylan Önkol'un mezarını ziyaret etti.

Sanatçı Lale Mansur burada yaptığı açıklamada, yapılan resmi açıklamanın ''çok kötü bir senaryo'' olduğunu iddia ederek, bu senaryolara, açıklamalara inanmadıklarını söyledi.