Ordu, sele teslim

Ordu'da gece saatlerinde başlayan ve sabaha kadar devam eden şiddetli yağış kentte sel ve su baskınlarına neden oldu. Yağış nedeniyle çeşitli illerden fındık toplamak için Ordu'ya gelen işçilerin konakladığı Uzunisa köyündeki alan da sular altında kaldı.

19 Ağustos 2011 Cuma, 07:54
Abone Ol google-news

Aşırı yağış nedeniyle şehir merkezinde birçok ev ve iş yerini su bastı, bazı araçlar sular altında kaldı. Yurttaşlar kendi imkanlarıyla evlerine ve iş yerlerine dolan suları boşaltmaya çalışırken, Ordu Belediyesi itfaiye ekipleri suyun tahliyesi için çaba gösterdi. Su baskınlarının olduğu alanlarda inceleme yapan Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, yağış nedeniyle kentte büyük zararın olduğunu belirterek, ''Şu anda her yer felaket. Bütün mahallelerde ciddi sorunlar var. Gerçekten aşırı derecede bir yağış söz konusu. Çok sayıda yolumuz çöktü. Arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapıyorlar'' dedi.

Fındık işçilerinin konakladığı alan sular altında kaldı

Yağış nedeniyle çeşitli illerden fındık toplamak için Ordu'ya gelen işçilerin Uzunisa köyünde konakladıkları alan da sular altında kaldı. Vali Orhan Düzgün, Uzunisa köyüne giderek fındık işçilerinin durumları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Alanda incelemelerde bulunan Vali Düzgün, işçilerin gece saat 03.00 itibarıyla alandan güvenli bir şekilde çıkartılarak, Ordu Fen Lisesi misafirhanesine yerleştirildiklerini söyledi.

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

İl genelinde yağış nedeniyle maddi hasarın oluştuğunu, ancak can kaybının yaşanmamasının kendilerini mutlu ettiğini vurgulayan Düzgün, şöyle konuştu: ''Gece başlayan aşırı yağış nedeniyle sel ve su baskınları yaşandı. Fındık işçilerimizin bulunduğu bu alan da maalesef selin vurduğu yerlerden. Burada güvenlik görevlisi arkadaşımız suyun yükselmesi nedeniyle işçilerimizi uyarmış. Daha sonra da yetkililere bilgi verilerek, gece saat 03.00 itibarıyla alanın boşaltılmasına başlandı. Şu an için can kaybı söz konusu değil. Sadece alanda bulunan bazı çadırlar ve iki araç sele kapıldı.''

Vali Düzgün, işçilerin Ordu Fen Lisesi misafirhanesine yerleştirildiklerini de belirterek, ''İşçiler güvenli bir şekilde bulundukları alandan alınarak bir okulumuzun misafirhanesine yerleştirildi. He hangi bir sorun yok'' diye konuştu.
 

İşçilerin ihtiyaçları gideriliyor

Uzunisa köyünde konakladıkları alanın sular altında kalmasının ardından misafirhaneye yerleştirilen işçilerin her türlü ihtiyaçları gideriliyor. Ordu Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından işçilere yiyecek ve giyecek dağıtımında bulunuluyor. İşçilerden Fazlı Tatar, aşırı yağış nedeniyle gece çadırlarda uyuyamadıklarını, suyun yükselmesi nedeniyle yetkililerin de uyarısıyla alanı boşalttıklarını söyledi. Tatar, ''Çok yoğun yağış oldu. Biz zaten çadırlarda uyuyamıyorduk. Sonra suyun yükseldiği uyarısı yapıldı. Ailelerimizle birlikte alan dışına çıktık. Sonra buraya getirildik'' dedi.

Öte yandan, Gülyalı ve Kabadüz ilçesinde de bazı dereler aşırı yağış nedeniyle taştı.
Kabadüz ilçesinde ekili alanlar zarar görürken Melet Irmağı yanındaki bir şantiye de sular altında kaldı.

 

Ordu Üniversitesi Kampusu ile bazı fakülteler su altında kaldı

Ordu'da etkili olan şiddetli yağış sonrası Ordu Üniversitesinin (ODÜ) bazı fakültelerinin su altında kaldığı bildirildi. ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, şiddetli yağışın ardından Cumhuriyet yerleşkesi'nin sular altında kaldığını söyledi.

Kampüsün yanında bulunan derenin ıslah edilmemesi nedeniyle su taşkınının meydana geldiğini belirten Yarılgaç, şöyle konuştu: ''Gece boyunca şiddetli yağmurla birlikte dere yatağı taştı. Bununla birlikte üniversitemiz sular altında kaldı. Özellikle Güzel Sanatlar Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, spor salonu inşaatı, yerleşke içindeki malzeme depolarını ve laboratuvarı su bastı. AB projesi kapsamında labaratuvara alınan yüksek maliyetli cihazlar da su altında kaldı. Daha önceden belediye yetkililerini söz konusu dereyle ilgili uyarmıştık. Dere ıslah çalışmasının kesinlikle yapılması gerekiyor. Çünkü üniversitemiz hem dere yatağının altında hem de karayolu seviyesinden düşük. Bu nedenle su baskınları bizi etkiliyor.''

Öte yandan, Güzel Sanatlar Fakültesinin sular altında kalmasından dolayı yerleşke içinde elektrik kullanılamadığı da öğrenildi.