Oreksiyon hastaken yorgun olmamıza neden oluyor

İnsanların hastayken, kendisini bitkin, uyuşuk ve isteksiz hissetmesine, oreksin hormonunun azalmasının neden olduğu ortaya çıktı.

05 Ağustos 2011 Cuma, 11:37
Abone Ol google-news

Alman Aerztezeitung gazetesinin haberine göre, ABD'deki Oregon Health & Science Üniversitesinden bilim adamları, yakın gelecekte özellikle kronik hastalıklarda oreksin takviyesiyle bitkinlik ve isteksizlik gibi belirtilerin tedavi edilebileceğini bildirdi.

Daniel Marks ve ekibi yaptığı araştırmada, hastalık sırasında motivasyon ve aktivitenin nasıl engellendiğini buldu. İnsanlardakine çok benzer şekilde bitkinlik ve uyuşukluk gösteren kronik hasta fareleri inceleyen bilim adamları, oreksin hormonunun salgılandığı, hareket ve heyecandan sorumlu beyin bölgesinin yakınındaki sinirlerin çalışmasının baskılandığını gördü. Oreksin hormonu verilen farelerin yeniden eski canlılıklarına kavuştukları gözlemlendi.
Oreksinin rolü, narkolepsi (gündüz aşırı uyku eğilimi) hastalığı çerçevesinde yıllardır biliniyor. Narkolepsi hastaları için oreksin içerikli ilaçların geliştirilmesinde son safhaya girildi.
Marks, bu ilaçların aynı zamanda kronik hastalıkları bulunanlarda kullanılabileceğini belirtti.