Ören Bayan cinayetinde keşif raporu açıklandı

Ören Bayan İplikleri'nin eski sahibi Jak Karako ile eşi Georgia Karako'yu Ortaköy'deki villalarında bıçaklayarak öldürdükten sonra evlerinden hırsızlık yaptığı iddia edilen Özbekistan uyruklu Farkhodjon Yusupova ve eşi Gulbakhor Yusupova'nın yargılandığı davada, villada yapılan keşif üzerine hazırlanan rapor açıklandı.

22 Aralık 2015 Salı, 17:33
Abone Ol google-news

Raporda, olayın meydana geldiği çatı katındaki yatak odasından, bodrum katta sanıkların bulunduğu odaya ses ve gürültünün rahatlıkla duyulduğu belirtildi. Sanıklardan Gulbakhor Yusupova, olay günü duyduğu bağrışmaların, sürekli yaşanan türde bağrışmalardan olduğunu savunmuştu.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Farkhodjon Yusupova ve eşi Gulbakhor Yusupova ile şikayetçiler İzzet Karako ve Raika Kamhi katıldı. Mahkeme Başkanı Alev Menteş, olay yerinde keşif yapan bilirkişinin hazırladığı raporu okudu.

TRİPLEKS VİLLADA SES TESTİ YAPILDI

Olay mahallinde ses ve gürültü çıkarıldığında, sanık çalışanların kaldığı odadan duyulup duyulmadığına ilişkin Olay Yeri İnceleme Uzmanı Lütfi Önal tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda, 23 Ekim 2015'te Balmumcu Mahallesi'ndeki tripleks villada keşif yapıldığı anlatıldı. Keşif sırasında, olayın cereyan ettiği yerde ses ve gürültü çıkarıldığı, bu ses testlerinin kameraya alındığı belirtildi.

'BAĞIRMA SESLERİ RAHATLIKLA DUYULUYOR'

Raporda, olayın meydana geldiği çatı katındaki Georgia Karako'nun yatak odasından ve odanın çıkışındaki merdivenlerden, düşük ve yüksek tonlarla kadın ve erkek bağırma seslerinin bodrum katta bulunan sanıkların yatak odasından rahatlıkla ve çok net şekilde duyulduğu vurgulandı.

'OLAY TARİHİNDE GECE OLDUĞU İÇİN SES DAHA RAHAT DUYULUR'

Ayrıca, keşif yapıldığı tarihte havanın yağmurlu olduğu, gündüz saatinde yapılan bağırma seslerinin rahatlıkla duyulduğu, komşuların bu sese geldiklerinin görüldüğü ifade edilerek, "Olay tarihinin yaz ayı olması ve gece çevredeki gürültülerin minimize olmasından dolayı ses dalgalarının gece daha rahat duyulacağı kanaatine varıldı" denildi.

Ayrıca, olay tarihinde çekilmiş kamera ve fotoğraf görüntülerinin incelendiği, giyim kuşam, takı taklavat türü eşyanın karıştırıldığı, çelik kasanın anahtarının boş olduğu, muhtemelen hırsızlık amacıyla değerli eşya arandığı kanaatine varıldığı kaydedildi.

'BAĞIRMA OLSAYDI DUYULURDU'

Rapor üzerine, şikayetçilerin avukatı Birsen Baş Topaloğlu rapora bir diyeceklerinin olmadığını belirterek, esas hakkındaki görüşlerini bildirmek için süre talebinde bulundu.

Sanık Gulbakhor Yusupova'nın avukatı Abdulhalim Yılmaz ise keşif sırasında yağmur yağmasına rağmen seslerin rahatlıkla duyulduğunu belirterek, “Olay sırasında bağırma olmuş olsaydı, muhakkak duyulurdu. Müvekkilimin olaydan hemen sonra eşinin elini sarması ve olay mahallinden uzaklaşması dışında bir eylemi söz konusu değildir. Tahliyesini talep ediyorum" dedi.

'TAHLİYEMİ TALEP EDİYORUM'

Sanık Gulbakhor Yusupova da olayla ilgisinin olmadığını savunarak, “Tek suçum, olaydan sonra eşime yardım etmemdir. Oğlum hastadır. İyileşememektedir. Olay günü televizyon izliyordum. Camlar açıktı. Odanın sokağa bakan bir penceresi vardı. Eşimin koridorun yarısına kadar gelip beni çağırmasıyla olayı duydum. Tahliyemi talep ederim" diye konuştu.

Sanık Farkhodjon Yusupova ise “Olay aniden gelişti. Maktuller bağımaya çalışırken, ben elimle ağızlarını kapattım. Olayın tek suçlusu benim. Eşimin suçla alakası yoktur" dedi.

Mahkeme heyeti, mevcut delil durumu ve kaçma ihtimallerinin bulunması nedenleriyle sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Taraflara rapora karşı beyanda bulunmaları için süre veren heyet, duruşmayı erteledi.

İDDİANAME...

22 Ağustos 2014 tarihinde meydana gelen olayda, Çeşme'de tatilde olan İzzet Karako, anne ve babasından haber alamayınca Ortaköy'deki Mediko 2 Sitesi'nin yönetimini aradı. Site görevlileri, Karako çiftinin villasına gittiklerinde yoğun bir gaz kokusu hissetti. Gazı kapatan görevliler, ardından da ikinci kattaki yatak odasında 77 yaşındaki Jak Karako ve eşi 69 yaşındaki Georgia Karako'yu kanlar içerisinde cansız halde buldu.

Olayın ardından harekete geçen polis, çiftin evinde 4 ay önce hizmetçi olarak çalışmaya başlayan, cinayetten sonra kasadaki ve evdeki değerli eşyaları alıp 7 bavulla kaçan Özbekistan uyruklu 28 yaşındaki Farkhodjon Yusupova ile eşi 27 yaşındaki Gulbakhor Yusupova'yı aramaya başladı. Özbek çift, araştırmalar sonrasında Kumkapı'da yakalandı.

İddianamede, Yusupova çifti hakkında “Tasarlayarak 2 insanı öldürmek" suçundan ayrı ayrı 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve hırsızlık suçundan da 5'er yıla kadar hapisleri isteniyor.