Oscar adayı yönetmen Libya'da öldürüldü

Kaddafi güçlerinin kuşatması altında bulunan Misrata'da, Oscar adayı İngiliz yönetmen ile Amerikalı ödüllü foto muhabiri öldürüldü.

21 Nisan 2011 Perşembe, 06:50
Abone Ol google-news

Libya'nın Misrata kenti 8 haftadır Kaddafi’ye bağlı güçlerin kuşatması ve saldırısı altında bulunuyor. Bugüne dek yüzlerce sivilin öldürüldüğü iddia edilen kentte son olarak  iki gazeteci yaşamını yitirdi.

Ölenlerden biri geçen yıl belgesel dalında Oscar adayı olan ‘Restrepo’nun yönetmeni ve Amerikan Vanity Fair dergisi ve 2007 Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü sahibi İngiliz foto muhabiri Tim Hetherington. Amerikan ve İngiliz vatandaşı olan Hetherington'ın Misrata’daki insani krize dikkat çekmek için çekimler yapmak amacıyla Misrata'da bulunduğu belirtildi.

Amerikalı ödüllü foto muhabiri Chris Hondros da aynı saldırıda yaşamını yitirdi. Merkezi New York'ta bulunan Getty Images ajansı adına çalışan Chris Hondros, başından yaralanmıştı.

Kosova, Irak ve Afganistan gibi çatışma bölgelerinde bulunan 41 yaşındaki foto muhabiri Hondros'un fotoğrafları dünya çapında dergi ve gazetelerde yayımlanmıştı. Hondros'un aldığı ödülleri arasında World Press Photo ödülünü ve savaş fotoğrafları dalında en büyük ödüllerden biri olan Robert Capa Altın Madalyası da bulunuyor.

 

Muhalifler Tunus sınırındaki bir kontrol noktasını ele geçirdi

Libyalı muhalif güçlerinin, Tunus sınırındaki önemli bir kontrol noktasını ele geçirdiği bildirildi.

Görgü tanıkları, bu sabah saatlerinde meydana gelen kısa çatışmanın ardından muhalif güçlerin, sınırdaki Vazzan kontrol noktasındaki binaları ele geçirdiğini anlattı.

Sınırın Tunus tarafındaki AFP muhabiri, Kaddafi yanlısı 150 ila 200 askerin silahlarını bırakarak kendilerini korumak için Tunus tarafına geçtiğini belirtti.

Yüzlerce muhalifin, silah atarak ve bayraklarla bu durumu kutladığı kaydedildi.

Kontrol noktası, Libya'daki Nalut kenti ile Tunus'taki Dehiba arasındaki yol üzerinde bulunuyor

 

NATO saldırıları

Öte yandan, Libya ajansı Jana, NATO uçaklarının başkent Trablus'un güneybatısındaki Hellat El Ferjan ve Garyan bölgelerini vurduğunu ve Hellat El Ferjan saldırısında 7 sivilin öldüğünü,18 sivilin de yaralandığı bildirilirken, NATO haberi yalanladı ve saldırıda sivil kaybın olduğuna ilişkin hiçbir belirti olmadığını kaydetti.

Garyan kentinde de ölü ve yaralıların bulunduğu belirtildi.

Garyan'daki ölü veya yaralı sayısı konusunda bilgi verilmeyen haberde, saldırının evlerin yıkılmasına yol açtığı kaydedildi.

Ayrıca, NATO güçlerinin bir Libya petrol tankerini alıkoyduğu duyuruldu.

Libya resmi haber ajansı, petrol tankerinin nerede, ne zaman alıkonduğu ve yükü konusunda bilgi vermedi.

Haberde, "NATO güçlerinin, bir Libya petrol tankerine karşı barbarca korsanlık faaliyetinde bulunduğu, uluslararası hukuku ve (BM) Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ederek mürettebata şiddet ve terörizm uyguladığı" ifade edildi.

El Cemahiriye televizyonunun akşam saatlerindeki haberinde, başkent Trablus'un güneybatısındaki Bir El Hanam bölgesinde "4 vatandaşın şehit olduğu, mal, mülkün ziyan olduğu" belirtilmişti.

 

Fransa Savunma Bakanlığı'ndan açıklama

Bu arada, Fransa Savunma Bakanlığı, hava kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının, Libya'da Muammer Kaddafi güçlerine yönelik saldırılarını artırdığını açıkladı.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Thierry Burkhard, geçen hafta Fransız savaş uçaklarının, Libya'ya yönelik düzenlenen ortalama hava saldırılarının sayısını 30'dan 41'e çıkarttıklarını açıkladı. Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Fransa gibi sivilleri bombalayan bir ülkenin Belarus'a demokrasi dersi veremeyeceğini söyleyerek, Fransa'yı Libya'da "haydutça yöntemler" kullanmakla suçladı.