ÖTV zammı rakı satışını azalttı

Mey İçki Pazarlama Direktörü Çiçekten Becel, bu yılın başında yapılan ÖTV zammı nedeniyle rakı pazarının yüzde 2 civarında daraldığını, ancak yapılan ikinci zammın satışlara olumsuz etkisinin beklentilerinin altında olduğunu bildirdi.

28 Kasım 2010 Pazar, 10:58

Çiçekten Becel, Türkiye'de rakı pazarının büyüklüğünün 50 milyon litre civarında bulunduğunu ifade ederek, 2004'den itibaren çok hızlı bir daralma yaşayan pazarın, özelleştirme, yeni oyuncuların girişi, pazarlama faaliyetleri ve yatırımların artması dolayısıyla 2007'den itibaren önce sabit kaldığını, 2008 ve 2009'da bir miktar büyüdüğünü anlattı.

Pazarın 2010'da yeniden daraldığını belirten Becel, ''Bu yılın başında yapılan ÖTV zammı nedeniyle pazar yüzde 2 civarında daralıyor ancak yapılan ikinci zammın satışlara olumsuz etkisi beklentilerimizin altında oldu'' dedi. Satışların bu şekilde seyretmesi durumunda rakı pazarındaki daralmanın, ekonomideki olumlu gelişmelere de bağlı olarak yılın ikinci yarısından itibaren durabileceğini kaydeden Becel, pazara tekrar hareket getirmek için 2011'e ''büyük bir sürprizle'' başlayacaklarını, yeni bir ürün tanıtımı planladıklarını kaydetti.

ÖTV zammının ciroların düşmesine ve sermaye ihtiyacının artmasına neden olduğu için tekel bayii ve bakkal gibi bazı geleneksel satış noktalarının olumsuz etkileneceğini savunan Becel, söz konusu satış noktalarında kazancın yüzde 80'inin içki ve sigaradan geldiğini, vergi artışlarının perakendecilerin sermaye ihtiyacını yukarı çektiğini ve müşteri talebinin azalmasına neden olduğu için cirolarını düşürdüğünü söyledi. Becel, 70'lik bir rakıda ÖTV ve KDV'nin payının yüzde 60'lara geldiğini, vergiden dolayı kaçağın artacağını söyledi.

''İhracatımızı önümüzdeki 3 yıl içinde 2 katından fazla arttırmayı planlıyoruz"

Çiçekten Becel, üretimin yaklaşık yüzde 10'unu ihraç ettiklerini, yurt dışı pazarlara yönelik güçlü hedefleri bulunduğunu ifade ederek, ''Bunun temelinde oralardaki büyük potansiyel yatıyor. Dünyada ciddi bir anason pazarı var. Bu anason pazarından Yeni Rakı veya diğer markalarımız bir pay alabilir'' diye konuştu. Türkler'in yaşadığı ülkeler, Orta Doğu, Türk Cumhuriyetler ve benzer coğrafyalarda Yeni Rakı markasının çok iyi tanındığını, buralardaki dağıtım ve tanıtma çabalarına paralel olarak önümüzdeki 3 yıl içinde işlerini 2 katından fazla artırmayı planladıklarını kaydetti.

Dünya rakı haftası

Becel, Dünya Rakı Haftası'nın, bu yıl 4-11 Aralık 2010 tarihleri arasında Mey İçki'nin sponsorluğunda İstanbul'da düzenlenecek bir dizi etkinlikle kutlanacağını belirterek, hafta için İstanbul'daki turizm acentalarıyla birlikte hareket ettiklerini, Kumkapı, Samatya, Tomtom Sokak ve Çiçek Pasajı'ndaki etkinliklere rakıyı tanıtmak amacıyla İstanbul'daki turistleri de davet ettiklerini, Japonya, Almanya ve ABD'den etkinliklere katılmak isteyenler olduğunu anlattı.

Söz konusu haftanın turizm açısından bir potansiyel taşıdığını ifade eden Becel, ''Önümüzdeki yıllarda Dünya Rakı Haftası'nın daha da büyütülmesi söz konusu. Bunun için yurt dışından gelebilecek insanlar var. Yurt dışındaki şarap ve bira festivalleri gibi bir potansiyel taşıyor'' şeklinde konuştu. Becel, Rakı Haftası'na özel 4 dilde ''rakı nasıl içilir'' broşürü ve bir İstanbul rakı haritası hazırladıklarını, söz konusu haftaya özel ''en uzun fasıl ekibi'' oluşturduklarını söyledi. Önümüzdeki yıl Çin'deki Yeni Rakı tüketicilerini Dünya Rakı Haftası etkinliklerine davet edeceklerini bildiren Becel, rakının en çok Almanya, Hollanda, Avusturya ve ABD'de tüketildiğini kaydetti.