Oy verme işlemi başladı

Tunus'ta yeni anayasayı hazırlamakla görevli Ulusal Kurucu Meclis'in üyelerini belirlemek için yapılan seçimlerde oy verme işlemi başladı.

23 Ekim 2011 Pazar, 06:58
Abone Ol google-news

Bir sonraki genel seçimlere kadar ülkeyi yönetecek yeni hükümeti de oluşturacak kurucu meclisin 217 üyesinin belirleneceği seçimler için yerel saatle 07.00'de (TSİ 09.00) açılan sandıklar yerel saatle 19.00'da kapanacak.

Ülkedeki 7 milyonu aşkın seçmenin sandık başına çağrıldığı seçimlerde oy sayma işlemi sandıkların kapanmasının hemen ardından başlayacak. Tüm ülkedeki 27 seçim bölgesinden gelecek ilk sonuçların gece belli olması bekleniyor.

42 bin güvenlik görevlisinin emniyeti sağlayacağı Tunus tarihinin ilk özgür seçimlerinde 1500'den fazla aday listesi bulunurken, seçimlere katılım oranı merakla bekleniyor. Seçimleri düzenleyen bağımsız seçim kurulu Isie yaptığı açıklamada, Tunus seçimlerine yurt dışında yaşayan Tunusluların katılımının yüzde 40 olduğunu bildirdi.

Öte yandan, Tunus'un geçici Devlet Başkanı Fuad Mebazaa, Arapça yayımlanan Essabah gazetesine yaptığı açıklamada, kurucu meclisin yeni bir devlet başkanı atamasının ardından siyasi yaşamdan temelli çekileceğini belirtti.

 

Sandıkların önünde uzun kuyruklar oluştu

Tunuslu seçmenler, ülkedeki devrimden 9 ay sonra yeni anayasayı hazırlamakla yükümlü Ulusal Kurucu Meclisi belirlemek için yapılan seçimlerde sabahın erken saatlerinden itibaren sandıklar önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Sandıkların kurulduğu okul binalarının önünde oy sırası bekleyen Tunusluların, tarihlerinin ilk özgür seçimleri için heyecanlı oldukları gözlenirken, sandık yetkilileri, seçimlerin düzen içinde geçmesi amacıyla çaba sarf ediyor.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı seçimlerde sandıklarda oy verme işleminin nasıl yapılacağını anlatan posterler asıldı, oy kullananların parmaklarına siyah mürekkep sürüldü.

Başkent Tunus'ta sükunet içinde geçtiği gözlenen seçimlerde oy kullananlardan, Beşir Bin Abidin, ilk kez özgür ve objektif bir şekilde oy kullanabilmekten gurur duyduklarını ve Allah'a şükrettiklerini söyleyerek, "Seçimleri iyi olan, hak eden kazansın" dedi.

Fuad Hamza isimli bir başka seçmen de bunun, demokrasi yolunda ilk adım ve Arap dünyasına bir örnek olduğunu belirterek, ülkesinin bu yolda Türkiye'nin deneyimlerini yaşamasını umduğunu söyledi. Tunuslu seçmen, seçimlerin şimdilik sükunet içinde geçtiğini ve tüm kurallara uyulmasını beklediğini ifade etti.

Naciye isimli bir başka seçmen de seçimlerin iyi bir şekilde ve sükunet içinde geçmesini dilediğini belirterek, "İlk kez özgürlük ve demokrasi için bu şekilde oy kullanıyoruz" diye konuştu.