Özür ve tazminat ısrarı sürüyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bizim İsrail halkıyla bir sorunumuz yok. Sorun kendi içinde barışık olmayan İsrail yönetimiyledir. Özür dileyecekler, tazminatı ödeyecekler, bunun yanında tabii Gazze'ye olan ambargoyu kaldıracaklar'' dedi.

21 Eylül 2011 Çarşamba, 19:43
Abone Ol google-news

Başbakan Erdoğan, Türkevi'ne giriş yaparken İsrail'li bir gazeteci hamle yaparak soru sormak istedi. Başbakanlık korumaları çantasını aradıktan sonra, gazeteci ''İsrail halkı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?'' sorusunu sordu. Erdoğan, soruya şu yanıtı verdi:
''Uluslar arası sularda yapılan vahşi bir katliamdan sonra, İsrail halkına değil, İsrail yönetimine söyleyecek sözüm var. Özür dileyecekler, tazminatı ödeyecekler, bunun yanında tabii Gazze'ye olan ambargoyu kaldıracaklar. Yoksa bizim İsrail halkıyla bir sorunumuz yok. Sorun kendi içinde barışık olmayan İsrail yönetimiyledir. Bunun dışında söyleyecek bir şeyimiz yok.''

 

Erdoğan Türkevi'nde

Erdoğan, Türkevi'nde Karadağ Başbakanı Igor Luksic ile görüştü. Başbakan Erdoğan, görüşmenin ardından Karadağlı gazetecilerin sorusunu yanıtladı. Karadağlı bir gazetecinin ''Bundan sonraki günlerde Filistin'in Birleşmiş Milletler'de üyelik başvurusu yapılacak. Ekleyeceğiniz yeni bir şey var mı?'' şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi:
''Bizim pozisyonumuz şu anda Filistin devletinin pozisyonunun aynısıdır. Çünkü Filistin halkına ne yazık ki bazı çevreler çok ciddi haksızlık yapmışlardır. Elli yıldır Filistin halkı 'devlet olacaksınız, olacaksınız' diyerek oyalanmaktadır. Toprakları işgal altında olan Filistin halkı olmasına rağmen, İsrail'in topraklarının işgal altında olduğu gibi yaklaşım tarzları ortaya çıkmaya başladı. Bunun kabul edilebilir hiçbir yanı yoktur.''


Filistin desteği sürüyor

Başbakan Erdoğan, Karadağ'lı bir gazetecinin ''Başvurudan sonra ne olacağını bekliyorsunuz?'' şeklindeki sorusu üzerine, ''Şu anda Filistin yönetiminin bu konuda atacağı adımları bekliyoruz. Atacakları adımların her zaman yanında olacağız. İlkemiz bellidir. İsrail orada bir devletse Filistin de devlettir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Karadağ'la ilişkiler konusundaki soruları da yanıtlarken, görüşmenin oldukça sıcak geçtiğini ifade etti. Erdoğan, ''Müşterek atabileceğimiz adımları değerlendirdik. Aramızdaki tarihi, kültürel bağlarımızı bundan sonraki süreçte en zengin şekilde değerlendirelim istiyoruz. En kısa zamanda zaten değerli dostumu Türkiye'ye bekliyorum. Bunları daha detay görüşme imkanımız olacak'' dedi.