Papandreu, cevabı yollayacak iddiası

Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mektubuna yanıtını bugün göndermesinin beklendiği ileri sürüldü.

25 Ocak 2010 Pazartesi, 11:04
Abone Ol google-news

Yunan basını, Papandreu'nun mektubunda, yalnızca kıta sahanlığının belirlenmesi ve bu konuda sonuca ulaşılması için görüşmelerin sıklaştırılması konusunun yer alacağı iddiasında bulundu.

Başbakan Erdoğan'ın mektubunda kapsamlı Ege diyaloğu konusunu gündeme getirdiği belirtilen haberlerde, Papandreu'nun ise yalnızca iki tarafın işbirliğinde bulunabileceği günlük konular üzerinde duracağı kaydedildi.

Diplomatik çevrelere dayandırılan haberlerde, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Dimitri Druças'ın perşembe günü Londra'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşeceği ve görüşmede mektubun içeriğinin etraflıca ele alınacağı öne sürüldü.

 

Erdoğan'ın  mektubu

Başbakan Erdoğan, Yunanistan'da 4 Ekim 2009 tarihinde yapılan erken seçimlerde PASOK'un iktidara gelmesinin ardından Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'ya, Türk-Yunan ilişkilerini konu alan bir mektup göndermişti.

Erdoğan'ın 30 Ekimde gönderdiği ve "Türkiye ile Yunanistan arasında ikili işbirliği ve diyalog sürecine yeni bir ivme kazandırılabileceği umudunu" dile getirdiği mektup, Atina Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş tarafından Papandreu'ya iletilmişti.

Yunanistan hükümet sözcüsü Yorgo Petalotis, "Erdoğan'ın mektubunun zamanı geldiğinde yanıtlanacağını" söylemişti.