Paris saldırısında şüpheli 3 Suriyeliye Almanya'da IŞİD gözaltısı

Almanya’da, IŞİD üyesi oldukları ve Paris’teki saldırıyla bağlantılı olabilecekleri öne sürülen 3 Suriyeli gözaltına alındı.

13 Eylül 2016 Salı, 17:36
Abone Ol google-news


Alman polisi bugün Aşağı Saksonya ve Schleswig-Holstein eyaletinde aralarında 3 mülteci barınağının da bulunduğu 6 farklı noktaya baskın düzenledi. Baskında terör örgütü IŞİD ile bağlantısı olabileceği ifade edilen ve yaşları 17 ile 26 arasında değişen 3 Suriye gözaltına alındı.

Almanya İçişleri Bakanlığı Thomas de Maiziere, isimleri M.E.H. (17), İ.M. (18) ve Muhammed A. (26) olarak açıklanan şüphelilerin geçtiğimiz yıl Kasım ayında gerçekleştirilen Paris saldırılarıyla da bağlantılı olabileceğini kaydetti. Sahte pasaport ile Türkiye ve Yunanistan üzerinden Almanya’ya giriş yaptığı kaydedilen şüphelilerin, gönüllü olarak Avrupa’ya geçmiş olabileceği üzerinde duruluyor. M.E.H.’nin Rakka’da el yapımı bomba ve patlayıcı eğitimi aldığı belirtildi.

Savcılık tarafından yapılan açıklamada ise şüphelilerin, “terör örgütü IŞİD’in emirlerini yerine getirmek ya da başka eylemlerde bulunmak amacıyla hazırda bekletilmek” amacıyla 2015 yılının Kasım ayında Almanya’ya giriş yapmış olabilecekleri ifade edildi.