Pekin adamı ateş kullandı mı?

Çin'de, tahminen 200-500 bin yıl öncesinde yaşamış "Pekin Adamı"nın ateş kullandığına dair kanıtlar bulundu.

11 Ağustos 2009 Salı, 14:39
Abone Ol google-news

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre, arkeologlar, Pekin adamının da bulunduğu Coukoudien mağaralarında birçok omurgalı hayvan fosilinin yanı sıra küller, yanmış kemikler ve kömürleşmiş bazı kalıntılar bulduklarını duyurdu.

Bu keşfin, 200-500 bin yıl önce yaşamış Pekin Adamı'nın ateş kullandığını kanıtladığı belirtilen haberde, geçmişte bazı yabancı uzmanların "o dönemde Pekin Adamı'nın ateş kullanamayacağını" iddia eden söylemlerini de cevapladığı kaydedildi.

Omurgalı Paleontoloji (Taşıl Bilim) ve Paleoantropoloji Enstitüsü Başkan Yardımcısı Gao Şing yaptığı açıklamada, son dönemde bölgede bulunan bin yıllık omurgalı fosillerinin, taş aletlerin ve birçok kalıntının aksi yöndeki tüm iddiaları çürüttüğünü söyledi.

Pekin'in 50 kilometre güneybatısında bulunan Coukoudien bölgesi, Pekin Adamı'nın yaşadığı yer olarak biliniyor. Pekin Adamı ya da günümüzdeki bilimsel adıyla Homo Erectus Pekinensis (Dik Yürüyen Pekinli), günümüzden 200-500 bin yıl önce yaşamış insan türünün genel adı.

Paleoantropoloji çalışmalarında dünyada bir dönüm noktası olarak kabul edilen Pekin Adamı, 1929 yılında Çinli arkeolog Vey Pıncong tarafından bulundu.

Pekin Adamı'nın kalıntıları ve kafatası 1937-1945 yılları arasında kayboldu. Bazı çevreler, kalıntıların ABD'ye kaçırıldığını iddia ediyor.