Pilot uçakta sara krizi geçirdi!

Lefkoşa-İstanbul seferini yapan Türk Hava Yolları'na ait yolcu uçağının pilotu önce terminalde sonra da uçakta yolcuların gözü önünde sara krizi geçirerek bayıldı.

07 Ağustos 2013 Çarşamba, 06:04
Abone Ol google-news

Olay Lefkoşa Ercan Havalimanı’nda meydana geldi. İddialara göre, Türk Hava Yolları’nın (THY) TK-967 sefer sayılı uçağı dün saat 19.30’da gerçekleşecek olan Lefkoşa-İstanbul seferini yapmak üzere son hazırlıklarını tamamladı. Saat 18.05’de ikinci güvenlik kontrolünden geçen THY yolcuları terminalde beklemeye başladı. Bu sırada yolcular terminalde bulunan bir kafeteryada bir pilotun bayıldığını gördü.

 

İkinci kez uçakta bayıldı

Daha sonra yolcular saat 19.15’de uçağa alınmaya başladı. Yolcular uçağın kalkışını beklediği esnada yaklaşık yarım saat sonra uçağın kaptan pilotu Fırat Göker, "Uçakta teknik bir aksaklıktan dolayı uçuşumuz gecikmeli olacaktır" diye anons yaptı. Anonsun ardından uçakta bulunan yolculardan biri 'Terminalde bayılan pilot bizim uçağın pilotu biz bu uçakta uçmak istemiyoruz' diye konuşmaya başladı. Bunun üzerine kokpitten çıkan uçağın kaptan pilotu, 'Sağlık durumum iyi, bir sorun yok' diye konuştuğu sırada ikinci kez kriz geçirdi ve yolcuların gözü önünde bayıldı. Bunun üzerine uçağa sağlık görevlileri çağrıldı. Uçağa gelen sağlık görevlileri, "Pilot sara krizi geçiriyor lütfen bu bölgeyi boşaltın" uyarısı yaptıktan sonra yolcular uçağın arka kapısından indirilerek terminale alındı. Sara krizi geçirdiği ileri sürülen uçağın pilotu ambulansla hastaneye kaldırılırken, yolcular ise başka bir uçakla İstanbul’a gönderildi.

 

THY'den açıklama

Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, dün saat 19.30'da, Lefkoşa-İstanbul seferini yapmak üzere son hazırlıklarını tamamlayan uçakta görev yapmak üzere havalimanına gelen pilotun sara hastası olduğu konusunda basında çıkan haberlerle ilgili eldeki bilgileri paylaşmak istedikleri belirtildi.

Açıklamada, "Kaptan pilot, 2012 Kasım ayında sivil havacılığın yetkilendirdiği hastanede muayene olarak 'uçuşa elvirişlidir' raporu almıştır. Daha önceki tetkiklerinde sara hastalığına ilişkin bir bulguya rastlanmamıştır" denildi.

Pilotun mevcut durumuyla ilgili tetkiklerin sürdürüldüğüne dikkati çekilen açıklamada, "Bu süreçte kaptanımızın kişisel sağlık durumuyla ilgili daha fazla bilgi veremiyoruz" ifadeleri kullanıldı.