Piyanist Vedat Kosal YTÜ'de anıldı

Genç yaşta vefat eden dünyaca ünlü piyano virtüözü, besteci, müzikolog Vedat Kosal, aramızdan ayrılışının onuncu yılı olan 3 Haziran Cuma akşamı Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Oditoryumu'nda anma gecesi ve Evren Büyükburçlu Erol'un piyano resitaliyle anıldı.

05 Haziran 2011 Pazar, 15:53
Abone Ol google-news

Erol, bu anlamlı konserde; F. Schubert, R. Scuımann, F. Liszt’in eserlerini yorumladı.
Üniversite bünyesinde kurulan Vedat Kosal Müzik Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKOM) kurucu müdürü Ruhi Ayangil, Vedat Kosal’ın annesi Renin Kosal’a teşekkür ederek başladığı açış konuşmasında; “Bugün artık onuncu yılını idrak ettiğimiz Vedat Kosal müessese kişiye dönüşmüştür. Yaşatmaya devam edeceğimiz kıymetli mirası araştırmacılara ışık tutacaktır.” dedi.  

Geceye aralarında Aydın Karlıbel, Seher Tanrıyar, Ece İdil, Ece Demirci, Murat Gürol, Emre Arıcı, Leyla Yenisey, Serpil Tamur’’un da bulunduğu çok sayıda sanatçı katıldı.  Cemal Reşit Rey'in en başarılı öğrencilerinden olan Vedat Kosal'ın 3 Haziran 2001 yılında kaybedilince ailesi piyanosu da dahil sanatçının tüm paha biçilmez sanatsal mirasını dönemin Rektörü Prof.Dr. Ayhan Alkış'ın girişimiyle VEKOM’a bağışlamıştı.