Polis her yerde polis

Avrupa’ya geçmek için Makedonya sınırına yığılan binlerce göçmene karşı polis, çoluk çocuk demeden gözyaşartıcı gaz ve ses bombası kullandı.

22 Ağustos 2015 Cumartesi, 04:50
Abone Ol google-news
<video:350145>

Türkiye üzerinden denizyoluyla Yunanistan’a akın eden çoğu Suriyeli binlerce göçmen, Avrupa’ya geçmek için sınırlarına yığıldığı Makedonya’da zulam yaşıyor.

Önceki gün Kumanovo ile birlikte olağanüstü hal ilan edilen Yunanistan ile iki sınır bölgesinden biri olan Geyveli’ye yığılan binlerce göçmen Makedonya polisinin askeri tedbirleriyle karşılaştı. Dün önce polisin çoluk çocuk demeden göçmenlere karşı göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullanması sonucu çıkan çatışmalarda en az 8 kişi yaralandı.

Göçmenlerin üzerinde yürüdüğa ve trenlere atladığı demiryolunun dikenli tellerle kapanması ve polisin geri ittirmesiyle bazı kadınlar ve çocuklar fenalık geçirdi. Bunun üzerine dün ilk etapta 200 kadın, çocuk ve yaşlının sınırdan geçip ülkeye girmesine izin çıktı.

OHAL ilanı ordunun duruma müdahil olmasına olanak kılıyor. Makedonya İçişleri Bakanlığı, son 2 ayda 44 bin göçmenin ülkeden geçişine izin verildiğini duyurdu.