Prematüre bebeğin parmağını kestiler!

Siirt'te prematüre doğan bebeğin yanlışlıkla makasla parmağı kesildiği öğrenildi.

23 Temmuz 2013 Salı, 16:04
Abone Ol google-news

Esra (19) ve Sezgin Nas (22) çifti, Siirt'te 8,5 aylık dünyaya gelen bebekleri Cemre'yi kontrol için özel bir hastaneye götürdü. Yapılan tedavinin ardından taburcu işlemleri sırasında bebeğin elindeki serum bandını makasla çıkarmak isteyen sağlık görevlisi, yanlışlıkla bebeğin sol baş parmağını keserek kopardı.

Hava ambulansıyla Siirt'ten, Özel Medicana Konya Hastanesi'ne getirilen bebeğin parmağı, Ortopedi Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Tunç Cevat Öğün tarafından 4 saat süren ameliyatla yerine dikildi.

"Mikroskobumuz bile yetersiz kaldı"

Öğün yaptığı açıklamada, zorlu bir ameliyat sonrası bebeğin parmağını yerine diktiklerini söyledi. Son haftalarda aynı tipte operasyonlar yaptıklarını, ancak Cemre bebeğin durumunun biraz farklı olduğunu vurgulayan Öğün, şunları kaydetti:

"Bebeğin prematüre ve 6 günlük bir bebek olması işimizi biraz zorlaştırdı. Cisim küçüldükçe dikilmesi gereken yapılar da küçülüyor. Çok kaliteli mikroskobumuz bile yetersiz kaldı. Aletlerimiz ve dikmede kullandığımız ipimiz, bebeğin damarları için büyük kaldı. Zorlu bir çalışma sonrası parmağı yerine diktik. Şu an bebeğimizin durumu iyi. 10 günlük riskli bir dönem var. İzlemeye devam edeceğiz."


Anne Esra Nas ise doktolarlara çok güvendiğini belirterek, "Ameliyatın başarılı olacağına inanıyorum. Çok heyecanlıyım. İnşallah bebeğim sağlığına kavuşur" dedi.