Protestolara lise öğrencileri de katılacak

Fransa'da lise öğrencileri dernekleri birliği, işçi sendikalarının, emeklilik reformu için başlattıkları protesto gösterilerine katılma kararı aldı.

24 Eylül 2010 Cuma, 18:12
Abone Ol google-news

Liseliler, ülke genelinde ilk olarak 2 ve 12 Ekimde işçi ve memurların düzenleyecekleri protesto gösterilerine katılacak.

Fransa'da lise öğrencileri, daha önce yükseköğrenim sistemi ve çıraklıkla ilgili reformlara karşı düzenlenen protestolara yoğun destek vermişti.

Emeklilik reformu konusunda hükümetin geri adım atmayacağını açıklamasının ardından sendikalar bugün, 2 ve 12 Ekimde toplu eylem kararı almıştı.

Fransa'da işçi ve memurlar, hükümetin sunduğu emeklilik reform paketini protesto etmek için dün genel greve gitmiş ve başta başkent Paris olmak üzere büyük kentlerde bugün ayrıca protesto gösterileri düzenlemişti.

Grev özellikle ulaşımın felce uğramasına yol açmıştı.

Mecliste yoğun tartışmalardan sonra geçen hafta kabul edilen reform paketinin en önemli bölümünü, emeklilik yaşının 60'dan 62'ye çıkartılması oluşturuyor.

Hükümet, bütçe açıklarını gerekçe göstererek, tasarının yasalaşmasını istiyor. Hükümet, 20 yıl içinde sosyal güvenlik sisteminin iflas etmemesi için 70 milyar avro tutarında kaynak yaratılması gerektiğini düşünüyor.

Tasarının yasalaşması için Senatonun da onayı gerekiyor. Senato, ekim ayı başında tasarıyı tartışmaya başlayacak.