Putin'den 'Fırat Kalkanı' operasyonu yorumu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonunun kendileri için beklenmedik bir gelişme olmadığını belirterek, uluslararası hukuk kurallarına ve prensiplerine aykırı olan hiçbir eylemi memnuniyetle karşılayamayız" dedi.

05 Eylül 2016 Pazartesi, 17:19
Abone Ol google-news

Çin'in Hangzhou kentinde düzenlenen G20 zirvesi ardından bir basın toplantısı düzenleyen Putin, Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonuna değindi.

'ANLAMAK İÇİN BÜYÜK BİR ANALİST OLMAYA GEREK YOK'

Putin sözlerini şöyle sürdürdü: "Beklenmedik şeylerle daha az karşılaşmamız için bir dışişleri bakanlığımız ve istihbarat servislerimiz bulunuyor. (Operasyonu öğrendiğimizde) neler olup bittiğini, işlerin nereye doğru gittiğini anlaşmıştık. Hareketler ve amaçlar görülüyordu. Suriye'deki olaylar nedeniyle Türkiye'de yaşanan sorunları da görüyorduk. Bunları anlamak için büyük bir analist olmaya da gerek yok.

'BİR KEZ DAHA TEKRARLIYORUM…'

Bunların hepsini bir hayli iyi görüyoruz ve burada bizim için büyük ölçüde beklenmedik bir şey yok.

Fakat bir kez daha tekrarlıyorum: Uluslararası hukuk kurallarına ve prensiplerine aykırı olan hiçbir eylemi memnuniyetle karşılayamayız.

" 'KİMSENİN AMACINDAN YÜZDE 100 EMİN OLAMAYIZ' "

Sözlerine "Kimsenin Suriye'deki amaçlarından yüzde 100 ve nihai olarak emin olamayız" diye devam eden Putin, "Fakat bu sorularla ilgili hem Türk hem de Amerikan partnerlerimizle diyaloğumuz devam ediyor. Yine de uluslararası hukuka aykırı olan hiçbir şeyi desteklemiyoruz ve desteklemeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

(Kaynak: Sputnik Türkiye)