Ramazan ayı için su uyarısı

Beslenme Uzmanı Merve Tığlı, Ramazan ayında dikkatli ve sağlıklı beslenme şekillerini önerdi. Tığlı, oruç tutan kişilerin gün içindeki su ihtiyacını karşılamaları için günde 2 ya da 2 buçuk litre su tüketmeleri gerektiğini özellikle vurguladı.

04 Ağustos 2011 Perşembe, 08:49
Abone Ol google-news

Tığlı, kişinin gün içinde su ihtiyacını karşılayamadığı için iftarda öncelikle su ya da soğuk çorba tüketimine özen gösterilmesi gerektiğini belirtirken, 1 ya da 2 dilim ekmek ve bol salata tükettikten sonra yemek yemeye 2 saat ara vermesi gerektiğini kaydetti. Etli sebze, yoğurt, ızgara, meyve ve günde en az bir bardak süt tüketilmesini öneren Tığlı, sofralarda haftada bir gün sütlü tatlıya yer verilmesi gerektiğini de ifade etti.

Sahurda yumurta, peynir, bir dilim pide ve bir dilim karpuzu öneren uzman Merve Tığlı, sade yulaf ezmesi, meyve ve ceviz ile hazırlanmış karışımın sağlıklı olduğu kadar doyurucu olduğunu da belirtti. Oruç tutanların günde 2 buçuk litre suyun yanında serinlemek için şekersiz limonata da tüketebileceğini açıklayan Tığlı, oruç süresince bağırsakların iyi çalışmasını sağlamak ve bağırsaklarda ödeme engel olmak için sofralarda kayısı, kiraz, enginar, semizotu ve kabağa yer verilmesine özen gösterilmesini ifade etti. Tığlı, bağırsaklardaki ödemi tetikleyeceği için şarküteri ürünlerinden, hamurlu ve tuzlu ürünlerden kaçınılması gerektiğini açıkladı.