Rasmussen: BM Mülteciler Sözleşmesi yeniden tartışılmalı

DANİMARKA Başbakanı Lars Lokke Rasmussen uluslararası toplumun son mülteci dalgaları nedeniyle Birleşmiş Milletler Mülteciler Sözleşmesi'ndeki kısıtlamaların tartışılması gerektiğini söyledi.

28 Aralık 2015 Pazartesi, 09:46
Abone Ol google-news

Rasmussen, Danimarka Tv2 televizyon kanalına verdiği demeçte bugün globalleşen modern bir dünyada yaşarken BM Mülteciler Sözleşmesi'nin başka bir zaman diliminde yaratıldığını vurguladı.

Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen yaşanılan sığınmacılar krizinin Danimarka ve Avrupa için büyük bir sorun olduğunu belirterek "Eğer mülteci krizi devam eder ya da daha da kötüleşirse bu sadece Danimarka'nın değil Avrupa'nın da karşı karşıya kaldığı ağır bir sorun olur. Oyunun kurallarını düzenlemek istiyorsanız ki Danimarka bunu tek başına yapamaz, bu durumda tartışma gereksinimi duyulan bir zaman gelir" dedi. Rasmussen BM Mülteciler Sözleşmesi'ni mi kastettiği yönündeki soruya "Bu şekilde de ifade edilebilir" yanıtını verdi. Danimarka Başbakanı Rasmussen'e göre BM Mülteciler Sözleşmesi'ndeki problemlerden biri de aile birleşimi konusunda sözleşmenin değişik statüdeki mültecilere değişik kurallar getiriyor olması. Danimarka son kabul ettiği mülteciler yasasında aile birleşimi için en az üç yıl sonra kuralı getirilmişti.

Bunun yanı sıra mültecilerin nerede iltica başvurusu yapması gerektiğinin de tartışılmasını savunan Danimarka Başbakanı "Eğer iki üç yıl Türkiye'de yaşayıp savaştan korunabilmişsen, Avrupa'ya geçip orada iltica başvurusu yapılabilmeli mi? Kurallar evet diyor ama bunu tartışmalıyız." dedi.