Rektör'den nükleer enerji açıklaması

Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, Tek Gıda-İş Sendikası Toplantı Salonu'nda düzenlenen ''Nükleer Enerji ve Türkiye'nin Geleceğindeki Yeri'' konferansında nükleer enerjinin geleceğin lider enerji kaynağı olduğunu savundu.

09 Ocak 2010 Cumartesi, 15:24
Abone Ol google-news

Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, yenilenebilir enerji kaynaklarının, nükleer enerji kadar sürekli, güvenilir, istikrarlı olmadığını savunan Okumuşoğlu, şöyle konuştu:
''Temizlik, ekonomiklik, güvenilirlik bakımından nükleer enerji, diğer enerji türlerine göre çok daha iyidir. Global olarak nükleer enerjinin hakim ve yaygın olacağı muhakkaktır. Nükleer enerji, geleceğin lider enerji kayrağıdır. Global iklim değişikliği, küresel ısınma olaylarında çevreye yaptığı etki bakımından nükleer enerji en az olumsuz olanıdır. Nükleer enerji geleceğin enerjisidir. Ülkemizde zaten az olan fosil yakıtlar dünyada giderek tükeniyor. Gelişmiş ülkelerin enerji ihtiyacı öyle bir seviyede ki, petrol ve silah kartelleri, Irak'ı insanlarıyla birlikte haritadan silmekten çekinmediler.''

Türkiye'nin hidroelektrik enerji kapasitesinin ancak yüzde 35 civarında bölümünü kullandığını vurgulayan Rektör Okumuşoğlu, şöyle devam etti:
''Güneş ve rüzgar enerjisi de ancak yerel ihtiyaçlara, o da kısmen cevap veriyor. Ulusal gelirimizin çok önemli bir kısmını enerji ithalatı için harcıyoruz. Taşıma gaz ve petrolle bu değirmen ilelebet dönmez. Bu nedenle kaynağı kendi ülkemizde bir şekilde üretmek, yaşatmak zorundayız. Ülkemizde nükleer enerji hala üretime geçirilememiştir. Yaşanan doğal gaz, petrol sıkıntıları ve bunların getirdiği büyük maliyet, milli bir enerji kaynağının bulunmasını zorunlu kılmaktadır. Nükleer enerjiden azami şekilde faydalanılmalıdır.''


Gelecek 20 yılda dünyada planlanan nükleer santrallerin yatırım maliyetinin 100 milyar doları bulacağının öngörüldüğünü bildiren Prof. Dr. Okumuşoğlu, ''Gelişmiş ülkelere yönelik bir fotoğraf verdim. Eğer bu öldürüyorsa, kötülük yapıyorsa biz de ölelim'' diye konuştu.